24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Terapia rodzinna gratis! Darmowa konsultacja diagnostyczna z terapeutą! Zadzwoń!
image

Jak uniknąć uzależnienia od komputera?

19.09.17

Komputer stał się już powszechnym narzędziem i pracy i rozrywki. Większość z nas spędza przy nim co najmniej kilka, o ile nie kilkanaście, godzin dziennie. A przy takim trybie korzystania z tego urządzenia nie jest trudno popaść w uzależnienie – nie tylko psychiczne, ale również od stanów emocjonalnych jakie dostarcza. Dzieci i młodzież bardzo łatwo poddają się komputerowej magii. Jak więc pomóc im zachować kontrolę i uniknąć problemu popadnięcia w nałóg? Oto kilka przydatnych porad:

Grunt to granica

Siedząc przed komputerem zazwyczaj nie kontrolujemy czasu. Wyłączamy go wtedy, gdy jesteśmy zmęczeni, skończyliśmy coś robić albo zwyczajnie znudziło nam się patrzenie w monitor. Tymczasem wyznaczenie sobie granicy czasowej pozwoli na utrzymanie kontroli nad tym zajęciem. Trzeba więc określić konkretną ilość godzin i konsekwentnie się tego trzymać, jak również pilnować, żeby dziecko co pół godziny robiło sobie przerwy od komputera. Nawet jeśli jesteśmy za to traktowani jak wrogowie, to jednak nie ma co mieć z tego powodu wyrzutów sumienia. Mądry rodzic to na pewno nie ten, który wszystko daje i na wszystko pozwala, ale ten, który wie, jak dawkować przyjemności.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Zasady muszą być

Poza granicą czasową ważne są także inne zasady dotyczące korzystania z komputera. Warto je ustalić i omówić z dzieckiem. Korzystanie z tego sprzętu może być np. nagrodą za dobre zachowanie, stopnie w szkole, wykonanie jakichś zadań w domu. Najpierw obowiązki, później przyjemność – to zasada, którą warto wpoić dziecku. Młody człowiek będzie wówczas czuł, że to nie jest rzecz powszednia, ale coś, o co warto się postarać. Można również wyznaczyć jeden dzień w tygodniu bez komputera.

Uwaga – wciągająca rozrywka

W internecie znaleźć można różne formy rozrywki, które – jeśli przypadną nam do gustu – potrafią nas wciągnąć do tego stopnia, że tracimy poczucie czasu i tego, co się wokół nas dzieje. Gry komputerowe, media społecznościowe, czaty i inne atrakcje potrafią zaangażować nas w bardzo dużym stopniu. A czerpanie z tego przyjemności będzie tylko utrudniało oderwanie się od tego urządzenia. Uważna obserwacja zachowań dzieci i ich zaangażowania emocjonalnego w zabawę na komputerze jest jak najbardziej wskazana, aby wyczuć we właściwym czasie moment nadmiernego zainteresowania. Dlatego często najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie komputera w miejscu, w którym zazwyczaj najczęściej przebywają domownicy. Pozwoli to też na kontrolę rodzicielską w zakresie stron www i tematów, jakimi interesuje się dziecko.

Alternatywne hobby

Na komputerze nie musi się ani zaczynać, ani kończyć nasz świat. Aby o tym nie zapomnieć, warto pomyśleć o jakimś alternatywnym hobby. Dodatkowe zainteresowania pozwolą odciągnąć nas od monitora i przenieść się w inną rzeczywistość. Warto dziecku podsunąć propozycje kółek zainteresowań, zajęć sportowych, zorganizować inne formy spędzania wolnego czasu, takie jak np. zabawy i spacery na świeżym powietrzu, gry sportowe, spotkania z przyjaciółmi itd.
Warto wiedzieć, że uzależnienie od komputera działa na sferę psychiczną, fizyczną, ekonomiczną i nierzadko również społeczną. A jego istotą jest właśnie utrata kontroli nad korzystaniem z różnych rzeczy, które są w nim dostępne.

Napisz do nas!



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-09-19 | Ostatnia aktualizacja: 1 października 2019