W hazardzie pociąga nie tylko sama forma zabawy, ale również dreszczyk emocji, chęć odegrania się czy przechytrzenia maszyny. Niektórzy uwielbiają hazard, bo pozwala im zabić czas, mogą w ten sposób zrelaksować się lub uciec od problemów, z którymi sobie nie radzą w życiu codziennym. Utrata kontroli nad hazardem i trudności w zaprzestaniu grania prowadzą do uzależnienia od tej czynności. Przymus grania jest tak silny, że hazardzista nie jest w stanie na niczym innym skupić – w myślach obstawia kolejne wygrane, układa strategie działania, zastanawia się nad tym, skąd wziąć pieniądze na to itd. Przestają go interesować inne hobby czy zajęcia, zaczyna okłamywać najbliższych w zakresie swojej obsesji, nierzadko też kraść ich pieniądze, sprzedawać wartościowe przedmioty. Osoba uzależniona od hazardu przechodzi przez cztery fazy:
Młodzi ludzi są szczególnie narażeni na uzależnienie od hazardu. Im szybciej stykają się z możliwością obstawiania różnych wyników, zdrapek, konkursów SMS-owych, licytacji online, tym mają większe predyspozycje do tego, aby nałogowe granie stało się zagrożeniem dla ich życia. Przygoda z graniem zaczyna się zwykle eksperymentalnie – dziecko chce zobaczyć, jak to jest, zaspokoić swoją ciekawość. Jednak wygrana powoduje, że zaczyna się wciągać w świat iluzji, tego, że zawsze będzie się odnosić na tym polu zwycięstwo i jeszcze do tego czerpać zyski finansowe. Biorąc po uwagę, że nastolatek nie ma jeszcze wykształconej osobowości i umiejętności życiowych, a otaczającą go rzeczywistość postrzega niestabilnie, to tego typu zachowanie kompulsywne jest mu trudniej kontrolować. W przypadku uzależnionego dziecka kolejnym etapem jest więc zwiększanie stawek, strat, jakie ponosi i chęć odegrania się.
Na jakie sygnały ostrzegawcze warto zwrócić uwagę? Oto kilka przykładowych zachowań, które mogą sygnalizować, że w domu jest uzależniony syn czy uzależniona córka:
W naszym ośrodku odwykowym dla młodzieży możemy zaproponować leczenie razem z innymi osobami starszymi, mającymi problem z patologicznym hazardem lub leczenie indywidualne. Terapia uzależnień młodzieży w tym zakresie z reguły opiera się na terapii poznawczo-behawioralnej. Uzależnione dziecko otrzymuje najważniejsze informacje na temat gier. Wyjaśnia się mu m.in. jakie znaczenie ma przypadek, losowość w grze, jak bardzo nie zależą od gracza. Uzależnione dziecko trzeba oduczyć błędnego myślenia. Podczas terapii uzależnień młodzieży omawiane są także przyczyny i skutki hazardu oraz jak to uzależnienie wpływa na pacjenta i otoczenie. W naszym ośrodku uzależnień pomagamy także nastolatkowi w podwyższaniu jego samooceny – zwiększaniu pewności siebie. Każda terapia uzależnień młodzieży odbywa się w przyjaznej dla młodego człowieka atmosferze.