Młodzieńcze uzależnienie od alkoholu wiąże się z wieloma problemami zdrowotnymi, zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. Do tego dochodzą również trudności w życiu społecznym, pojawiające się jako wyraz braku aprobaty otoczenia wobec działań podejmowanych przez alkoholika.
Pierwszym z pierwszych kroków podczas leczenia uzależnienia od alkoholu jest walka z objawami zespołu abstynencyjnego.
Raptowne zerwanie z kontaktu z substancją, którą od dłuższego czasu spożywało się dosyć regularnie, a do tego w dużych ilościach, przynosi szok dla organizmu. W takich sytuacjach u uzależnionego od alkoholu nastolatka pojawia się zespół abstynencyjny. Jest to szereg dokuczliwych objawów, z którymi trudno jest sobie poradzić bez specjalistycznej pomocy.
Należą do nich przede wszystkim:
Podczas odtrucia alkoholowego często pojawiają się także poważne problemy związane z układem pokarmowym oraz krążenia.
Wszystkie wspomniane symptomy wynikają z głodu biochemicznego, pojawiającego się jako następstwo gwałtownej zmiany w organizmie zachodzącej na poziomie metabolicznym. Głód ten jest na tyle przykry, że osoby zmagające się z uzależnieniem alkoholu w takich sytuacjach na nowo sięgają po szkodzącą im substancję. Tak zwane ciągi to naturalny element choroby alkoholowej. Czasem potrafią one trwać nawet przez bardzo długi czas.