Hazard w internecie to – poza uzależnieniem od internetu, komputera czy gier – kolejna, patologiczna skłonność wielu młodych ludzi. Sieć i multimedia są często nieodłącznym elementem ich codziennego życia – głównie w kwestiach rozrywkowych. Swobodny dostęp do stron (które działają w Polsce w większości bez pozwolenia Ministra Finansów), na których funkcjonują różnego rodzaju zakłady bukmacherskie, są magnesem dla nastolatków szukających nie tylko adrenaliny, ale także okazji, aby zdobyć łatwo i szybko pieniądze. Serwisy w postaci loterii, zakładów, kasyn internetowych pomimo deklaracji polityki rezerwacji swoich usług tylko dla osób pełnoletnich, są chętnie odwiedzane już przez gimnazjalistów. Nie muszą oni bowiem wpisywać ani swojego PESEL-u, ani przesyłać skanu dowodu osobistego. Podawać się więc mogą za osobę dorosłą pod fikcyjnymi danymi.
Biorąc pod uwagę, że nastolatki są w wieku, w którym dopiero kształtują się postawy życiowe człowieka, to ich podatność na różne wpływy jest znacznie większa, a co za tym idzie – bardziej niebezpieczna w skutkach. Portale hazardowe najczęściej zachęcają dzieci najpierw do gry na punkty, a potem – w ramach kolejnego stopnia wtajemniczenia – na pieniądze i coraz większe stawki. A jeśli młodzi ludzie mają dostęp do kont osobistych czy kart swoich rodziców, znając ich kody, to wówczas bez problemu mogą brać udział w różnych zakładach bukmacherskich itp. – a rodzic nie zawsze od razu wyłapie, że ma stratę na swoim koncie…
Aby zdiagnozować wystąpienie uzależnienia od hazardu w internecie w odniesieniu do dzieci i młodzieży, warto zaobserwować swoje pociechy, zwłaszcza, gdy nagle zmieniły się w negatywnym znaczeniu tego słowa. Podjęcie profilaktycznych działań względem dziecka może okazać się konieczne w sytuacji takiej jak:
Aby nie dopuścić do tego, żeby dziecko uzależniło się od hazardu w internecie, warto zablokować mu możliwość dokonywania jakichkolwiek transakcji nie tylko w komputerze, ale również w telefonie komórkowym. Trzeba też uważać na różne niebezpieczne linki i przekierowania oraz zarządzać ustawieniami prywatności na portalach społecznościowych. Gdy jednak rodzic zauważy niepokojące zmiany w postawie dziecka – warto zainicjować rozmowę na ten temat, poszukać przyczyny takiego zachowania. Często uzależnione dziecko będzie zaprzeczać, że jest jakiś problem – to jeden z mechanizmów choroby – życie w iluzji i niechęć do mówienia o nałogu lub nie dostrzeganie go.
Im szybsza będzie reakcja, tym łatwiej będzie wyciągnąć dziecko z uzależnienia od hazardu w internecie. Dzieci muszą być uświadamiane, ile mogą czasu spędzać w internecie i w jakich miejscach, a także jakie skutki uboczne finansowe, psychiczne i fizyczne może przynieść hazard online. Gdy rodzic czuje się bezradny wobec problemów uzależnionego dziecka, wówczas ma jeszcze możliwość skorzystania z pomocy specjalistów zajmujących się terapią uzależnień młodzieży. OAZA to ośrodek odwykowy dla młodzieży, gdzie można zapisać uzależnionego syna czy córkę na indywidualne leczenie. Prowadzimy również profilaktykę w tym obszarze. Nie warto więc bagatelizować problemu czy wstydzić się go. Uzależnienie od hazardu wymaga terapii, w którą również zaangażować się muszą rodzice. Leczenie ułatwić może uświadomienie uzależnionemu dziecku konsekwencji, jakie go czekają – m.in. prawnych i finansowych. Zapraszamy po specjalistyczną pomoc do naszego ośrodka uzależnień.