Jeszcze do niedawna nałóg utożsamiano najczęściej z chorobą alkoholową lub narkotykową. Dzisiaj wiadomo, że uzależnić się można praktycznie od wszystkiego. Poza alkoholizmem, czy narkomanią, coraz większa liczba młodych ludzi zmaga się z uzależnieniem od telefonu komórkowego, Internetu, a także od różnego rodzaju szkodliwych zachowań. Skutki nałogów mogą być bardzo drastyczne, gdyż uzależnienie może wywierać negatywny wpływ zarówno na kondycję fizyczną, jak i psychiczną człowieka.
Na początku warto podkreślić, że każde uzależnienie, czy to od substancji psychoaktywnych, czy od określonych zachowań, stanowi złożony i skomplikowany mechanizm. Zwykle w większości przypadków nałóg zaczyna się niewinnie. Wraz z biegiem czasu zmienia się jednak w podstępną i niezwykle niebezpieczną chorobę, mogącą mieć dramatyczne skutki. Zanim jednak przejdziemy do ich omówienia, skupmy się na objawach uzależnienia, zwłaszcza że wciąż wiele osób nie wie, jak właściwie rozpoznać szkodliwe przyzwyczajenia.
Mając na uwadze kryteria opracowane przez Międzynarodową Klasyfikację Chorób oraz Problemów Zdrowotnych (ICD-10) objawy uzależnienia, które powinny nas skłonić do niepokoju to przede wszystkim:
Od lat jednym z najbardziej niepokojących zjawisk wśród dzieci i młodzieży jest narkomania. Uzależnienie od ćpania może mieć negatywne skutki zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne, wywołując wiele uciążliwych dolegliwości, a w skrajnych przypadkach prowadząc nawet do zgonu. Analizując zjawisko narkomanii, możemy wyróżnić somatyczne, psychiczne, a także społeczne skutki zażywania używek. Pokrótce przeanalizujemy każde z nich.
1. Somatyczne skutki uzależnień od narkotyków obejmują przede wszystkim negatywne oddziaływanie na wewnętrzne układy oraz narządy. Jak nietrudno się domyślić, regularne zażywanie środków psychoaktywnych jest szczególnie niebezpieczne w przypadku młodych osób, gdyż może prowadzić do wielu zaburzeń w rozwoju, a nawet do całkowitego zatrzymania procesu dojrzewania.
2. Psychiczne skutki nałogu narkotykowego są związane głównie z niekorzystnym wpływem substancji chemicznych na funkcjonowanie układu nerwowego. W ten sposób dochodzi nie tylko do zaburzeń pamięci krótkotrwałej, ale także do obniżenia koncentracji i trudności w nauce. To jeszcze nie wszystko. Rezultatem zażywania używek może być też pojawienie się stanów depresyjnych, nerwic, lęków itp.
3. Społeczne skutki ćpania dotyczą natomiast dziedziny kontaktów społecznych osoby zmagającej się z nałogiem narkomanii. Koncentracja na poszukiwaniu substancji psychoaktywnych powoduje, że narkoman stopniowo „wypada” z dotychczasowych ról społecznych, nie nadążając za rówieśnikami, przestając rozmawiać z dorosłymi itp.
Narkomania nie jest jedynym zjawiskiem dotykającym dzieci i młodzież. U ludzi w młodym wieku coraz częściej obserwowane jest także uzależnienie od komputera i internetu, które ma to do siebie, że zwykle rozwija się niepostrzeżenie. Oznacza to, że trudno jest je dostrzec, a co za tym idzie, zapobiec niekorzystnym konsekwencjom. Tymczasem negatywne skutki uzależnień i nałogów związanych z korzystaniem z internetu, czy komputera, mogą mieć nie tylko charakter fizyczny i psychiczny, ale także intelektualny, moralny oraz społeczny. Obok wad postawy, bólów głowy, czy zaniedbywania codziennych obowiązków, u takich osób może w skrajnym przypadku dojść nawet do wycieńczenia organizmu i śmierci.
Jeszcze jednym nałogiem wywołującym negatywne skutki na zdrowie fizyczne i psychiczne młodego człowieka, jest uzależnienie od telefonu. Nadmierne przesiadywanie ze smartfonem może prowadzić do wielu szkodliwych dolegliwości, spośród których można wymienić, chociażby:
bóle karku, głowy,
zmęczenie oczu i osłabienie ogólnej kondycji narządu wzroku,
wady postawy,
zaburzenia odżywiania,
bezsenność,
problemy z kręgosłupem.
Uzależnienie od telefonu może ponadto przyczyniać się do kłopotów w nauce, rozwoju zaburzeń emocjonalnych oraz stopniowego wycofywania się z relacji międzyludzkich.
Nie da się ukryć, że uzależnienia mogą mieć bardzo negatywne skutki, przyczyniając się do destrukcji wszystkich aspektów życia dorastającego człowieka. W Klinice dla młodzieży Oaza zajmujemy się leczeniem wszelkiego rodzaju nałogów, zachęcając młodych ludzi do rezygnacji z zażywania używek, a także ucząc poprawnego korzystania ze zdobyczy cywilizacyjnych.