Fonoholizm to coraz powszechniejsze uzależnienie wśród młodzieży. Spośród innych nałogów, z którymi zmagają się młodzi ludzie, wyróżnia go dosyć podstępna natura. Rodzice mają zazwyczaj duży problem z oszacowaniem, czy ich pociecha jest uzależniona od telefonu. To urządzenie posiada obecnie niemal każdy. Jego konstrukcja umożliwia nie tylko pisanie wiadomości oraz wykonywanie połączeń, ale również wiele innych czynności bardzo przydatnych w codziennym funkcjonowaniu. Jak zatem ocenić, czy nastolatek posiada problem?
Z punktu widzenia osoby dorosłej telefon umożliwia zachowanie bieżącego kontaktu. Dla dziecka może on stać się czymś znacznie więcej. Markowy smartphone może podkreślać jego status społeczny. Korzystanie z niego może być również sposobem nastolatka na poradzenia sobie z posiadanymi trudnościami. Na ogół należą do nich brak przynależności do grupy rówieśniczej oraz umiejętności wchodzenia w bezpośredni kontakt ze znajomymi, samotność i poczucie niezrozumienia.
Można wymienić szereg symptomów, które powinny wzbudzić czujność u rodziców. Jednak ważne jest, aby podczas dokonywania oceny kierowali się oni własnym wyczuciem oraz znajomością swojego dziecka.
Granica między zwykłym a nałogowym korzystaniem z telefonu jest bardzo płynna, ale z pewnością warto być wyczulonym wobec następujących objawów:
Często rodzice nie mają świadomości, że ten nałóg może wraz z upływem czasu doprowadzić do powstania uzależnienia od hazardu. Dlatego powinni być wyczuleni na sposób, w jaki ich pociecha korzysta z telefonu. Czy służy on jedynie do zachowania kontaktu, a może stanowi dla dziecka jedyną łączność ze światem.
Wielu rodziców jest obecnie bezradnych wobec problemów swoich pociech, zwłaszcza tych mających związek z najnowszymi technologiami. To sytuacje, których nie doświadczali w swojej młodości, nie mogą więc w pełni zrozumieć trudności, z którymi zmagają się ich dzieci.
Klinika dla młodzieży OAZA to nowoczesny ośrodek, który prowadzi leczenie uzależnienia od hazardu oraz telefonu. To nałogi, z którymi coraz częściej borykają się młodzi ludzie. Każdorazowo po zgłoszeniu się do nas nowego podopiecznego przeprowadzamy profesjonalną diagnozę. Objawy uzależnienia od telefonu zaobserwowane przez rodziców często bywają mylnie interpretowane, dlatego w takich przypadkach szczególnie istotne jest, aby upewnić się, co w przypadku tego konkretnego podopiecznego stanowi największy problem.