24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Terapia rodzinna gratis! Darmowa konsultacja diagnostyczna z terapeutą! Zadzwoń!

Objawy uzależnienia od telefonu

19.05.17

Fonoholizm to coraz powszechniejsze uzależnienie wśród młodzieży. Spośród innych nałogów, z którymi zmagają się młodzi ludzie, wyróżnia go dosyć podstępna natura. Rodzice mają zazwyczaj duży problem z oszacowaniem, czy ich pociecha jest uzależniona od telefonu. To urządzenie posiada obecnie niemal każdy. Jego konstrukcja umożliwia nie tylko pisanie wiadomości oraz wykonywanie połączeń, ale również wiele innych czynności bardzo przydatnych w codziennym funkcjonowaniu. Jak zatem ocenić, czy nastolatek posiada problem?

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Zagrożenia płynące z częstego korzystania z telefonu

Z punktu widzenia osoby dorosłej telefon umożliwia zachowanie bieżącego kontaktu. Dla dziecka może on stać się czymś znacznie więcej. Markowy smartphone może podkreślać jego status społeczny. Korzystanie z niego może być również sposobem nastolatka na poradzenia sobie z posiadanymi trudnościami. Na ogół należą do nich brak przynależności do grupy rówieśniczej oraz umiejętności wchodzenia w bezpośredni kontakt ze znajomymi, samotność i poczucie niezrozumienia.

Objawy uzależnienia od telefonu

Można wymienić szereg symptomów, które powinny wzbudzić czujność u rodziców. Jednak ważne jest, aby podczas dokonywania oceny kierowali się oni własnym wyczuciem oraz znajomością swojego dziecka.

Granica między zwykłym a nałogowym korzystaniem z telefonu jest bardzo płynna, ale z pewnością warto być wyczulonym wobec następujących objawów:

  • dziecko zawsze ma przy sobie telefon i niemal bez przerwy z niego korzysta;
  • błahe lub nonsensowne powody, którymi uzasadnia nieustającą konieczność obsługiwania telefonu;
  • przeglądanie sieci, korzystanie z komunikatorów czy serwisów społecznościowych staje się ważniejsze i bardziej interesujące, niż wszystko to, co się dzieje tu i teraz w realnej rzeczywistości;
  • próby odebrania telefonu wywołują u nastolatka poirytowanie, a nawet agresję;
  • wysokie rachunki związane z użytkowaniem telefonu;
  • nieustanna pogoń za coraz to nowszymi i bardziej zaawansowanymi modelami smartphonów;
  • pobudzenie, problemy z koncentracją, huśtawka nastrojów, zaburzenia snu;
  • problemy w relacjach rodzinnych, narastające konflikty, brak możliwości porozumienia się z nastolatkiem;
  • korzystanie z telefonu w celach takich celach jak granie, bicie osiągniętych rekordów.

Często rodzice nie mają świadomości, że ten nałóg może wraz z upływem czasu doprowadzić do powstania uzależnienia od hazardu. Dlatego powinni być wyczuleni na sposób, w jaki ich pociecha korzysta z telefonu. Czy służy on jedynie do zachowania kontaktu, a może stanowi dla dziecka jedyną łączność ze światem.

Uzależnienia wśród młodzieży

Wielu rodziców jest obecnie bezradnych wobec problemów swoich pociech, zwłaszcza tych mających związek z najnowszymi technologiami. To sytuacje, których nie doświadczali w swojej młodości, nie mogą więc w pełni zrozumieć trudności, z którymi zmagają się ich dzieci.

Klinika dla młodzieży OAZA to nowoczesny ośrodek, który prowadzi leczenie uzależnienia od hazardu oraz telefonu. To nałogi, z którymi coraz częściej borykają się młodzi ludzie. Każdorazowo po zgłoszeniu się do nas nowego podopiecznego przeprowadzamy profesjonalną diagnozę. Objawy uzależnienia od telefonu zaobserwowane przez rodziców często bywają mylnie interpretowane, dlatego w takich przypadkach szczególnie istotne jest, aby upewnić się, co w przypadku tego konkretnego podopiecznego stanowi największy problem.

Napisz do nas!



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-05-19 | Ostatnia aktualizacja: 19 listopada 2019