24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Terapia rodzinna gratis! Darmowa konsultacja diagnostyczna z terapeutą! Zadzwoń!
image

Uzależnienie od internetu

13.03.17

W poszukiwaniu własnej tożsamości

Internet to dziś rzecz ogólnodostępna, na której wychowuje się młode pokolenie. Dla nastolatków jest czymś normalnym. Dzięki niemu dzieci i młodzież odkrywają inną rzeczywistość, nawiązują nowe znajomości, nie czują się tak samotni czy wyobcowani jak niekiedy w realnym życiu. Do tego, po włączeniu komputera znikają stres i problemy, z jakimi się borykają na co dzień. Internet daje poczucie anonimowości, dzięki czemu nastolatki mogą wcielać się w różne role społeczne, co jest pewnym elementem poszukiwania przez nich własnej tożsamości. Łatwiej jest im w ten sposób mówić o uczuciach, szybciej też angażują się w wirtualne znajomości, dyskusje czy zakochują się. Szklany ekran komputera nie zdradzi ich prawdziwego oblicza, wyglądu czy intelektu – można się za nim bezpiecznie schować. W mniemaniu młodzieży – być kimś znacznie lepszym niż w realnym świecie. Nierzadko uzależnione od internetu dziecko przestaje zauważać różnice między prawdziwym życiem a tym, które prowadzi w sieci. Tam też często szuka pomocy w zakresie rozwiązywania swoich problemów zamiast u rodziców czy innych im bliskich osób.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Uzależnienie od komputera i internetu

Internet ma wiele zalet, ale też niestety również i wad. Nie zawsze nastolatki potrafią z umiarem korzystać z tego cuda techniki. Pojawia się silne pragnienie lub wręcz poczucie przymusu, aby zasiąść przed komputerem i wejść do wirtualnego świata. Uzależnione dziecko od komputera i internetu traci poczucie kontroli nad czasem, który spędza online, a kiedy ma jakiekolwiek ograniczenia, to wówczas źle się czuje, często reaguje agresywnie. To symptomy zespołu abstynencyjnego. Do tego czas spędzanych w cyberprzestrzeni godzin wydłuża się, a dotychczasowym hobby nastolatek poświęca coraz mniej czasu. Ze zwykłego zainteresowania, czerpania przyjemności, korzystanie z internetu pewnego dnia przeradza się w nałóg. W domu pojawia się uzależniony syn czy uzależniona córka, którym bezradni rodzice nie umieją skutecznie wyjaśnić, że mają problem. Widzą, że ich dziecko przestaje sobie radzić z codziennymi obowiązkami domowymi i szkolnymi, gdyż myślami i zaangażowaniem jest w wirtualnej przestrzeni. Jednak wszelkie podejmowane próby wytłumaczenia, że syn czy córka uzależnili się od cyberprzestrzenie – nie przynoszą efektu.

Uzależnione dziecko w sieci – pomoc rodzicom

OAZA to ośrodek odwykowy dla młodzieży, w którym każde uzależnione dziecko może liczyć na specjalistyczną pomoc. Problem radzenia sobie z uzależnieniem od internetu ma coraz więcej nastolatków. Wynika to m.in. też z tego, że nie są kontrolowane i ograniczane przez rodziców. Naszą rolą jest postawienie właściwej diagnozy i zastosowanie odpowiedniej terapii uzależnień młodzieży. To będzie trudny czas dla młodego pacjenta, gdyż brak dostępu do internetu bądź jego dość mocne ograniczenie czasowe jest początkowo źle przez niego znoszono. Ale podobnie dzieje się w przypadku każdego innego nałogu. Terapia będzie miała na celu znalezienie również alternatywnych zainteresowań.

Jeśli więc boisz się o uzależnienie córki lub syna od internetu, warto zaobserwować ich stosunek do cyberprzestrzeni, ilość czasu, jaki spędzają online, co je w sieci interesuje, czy nie okłamują w zakresie długości korzystania z dostępu do niej. Jeśli zauważysz coś niepokojącego w zachowaniu swojego dziecka, możesz skontaktować się z naszym ośrodkiem uzależnień. Gwarantujemy fachową poradę oraz pracę z terapeutą – specjalistą od uzależnienia od internetu.

Napisz do nas!



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-03-13 | Ostatnia aktualizacja: 19 listopada 2019