Do grona używek, po które ostatnio coraz chętniej i częściej sięga młodzież, dołączyły dopalacze. To substancje psychotropowe, które bardzo łatwo można dostać w internecie, a także od szkolnych czy osiedlowych dealerów. Mimo iż składniki, które je tworzą, są legalne, to jednak same dopalacze są niezwykle szkodliwe dla organizmu, a w niektórych przypadkach ich zażycie może mieć nawet śmiertelny skutek. Pomimo zamknięcia sklepów, które przez pewien czas bez problemu sprzedawały dopalacze, to jednak nadal w świetle polskiego prawa nadal nie widnieją one na liście w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Producenci dopalaczy starają się w jak najwierniejszy sposób oddać ich działanie podobne do tego, jakie dają narkotyki. Sprzedają je często pod hasłem „produktów kolekcjonerskich”.
Dopalacze mają często zmieniany skład chemiczny. Do podstawowych składników tych środków odurzających pochodzenia syntetycznego należy BZN (benzylopiperazyna), której działanie jest bardzo zbliżone do amfetaminy. To ona powoduje przyspieszenie tętna, odwodnienie organizmu. BZN prowadzi także do uzależnienia. Często łączona jest z TFMPP (3-Triflurometylofenylpiperazyna). Najbardziej niebezpieczny jest mefedron (substancja pochodna efydryny). Działa bowiem podobnie jak kokaina i błyskawicznie jest wchłaniany do organizmu. Powoduje podwyższenie temperatury, a skutkiem jest przegrzanie m.in. serca i mózgu. Dopalacze dostępne są w różnej formie:
W zależności od tego, jaki rodzaj dopalaczy się zażyje, można uzyskać różne stany: odurzenia, euforii, pobudzenia czy halucynacje.
Te dopalacze, które są pochodzenia roślinnego, zawierać mogą np. wyciągi z muchomora czerwonego lub plamistego, powoju hawajskiego, szałwii wieszczej i innych gatunków.
Moda na dopalacze nie przemija i zbiera każdego roku duże żniwo. Uzależniony syn czy uzależniona córka to problem wielu rodziców. Po dopalacze najchętniej sięgają uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Robią to po części z ciekawości lub z presji, jaką wywiera na nich grupa (nie chcą czuć się „gorsi”, „inni”). To dla niektórych również ucieczka przed problemami z jakimi się borykają w szkole czy w domu. Nie są jednak świadomi tego, jakie skutki psychiczne i fizyczne niesie za sobą uzależnienie od dopalaczy. Jak rozpoznać, czy mamy uzależnione dziecko? Zazwyczaj rodzice dowiadują się o tym w przypadku ostrych zatruć, kiedy ich dziecko trafia do szpitala. Zaburzenia świadomości, śpiączka, nadciśnienie, przyspieszony rytm serca czy zagrażająca życiu arytmia to objawy, które mogą wystąpić po przedawkowaniu dopalaczy. Zaniepokoić może też podwyższona temperatura ciała, zaburzenie gospodarki wodnej, wymioty, biegunka, drgawki, kłopoty z oddychaniem. Jeśli dojdzie do takiego zatrucia, to wówczas konieczna staje się wizyta w ośrodku zdrowia czy szpitalu, a docelowo dziecko trafia na oddział toksykologiczny. Niebezpieczne dla życia dziecka jest także przyjmowanie dopalaczy wraz z innymi środkami odurzającymi. Wówczas podejmowane jest leczenie, które ma na celu nie tylko odtrucie organizmu, ale również utrzymanie funkcji życiowych organizmu.
U młodzieży, która dłużej i intensywniej przyjmuje dopalacze, mogą występować przewlekłe psychozy omamowo-urojeniowe. Samo rozpoznanie jest trudne, gdyż zazwyczaj uzależnione dziecko zna tylko „firmowe” nazwy dopalaczy, a te mogą mieć różny skład.
Leczenie uzależnienia od dopalaczy zacząć trzeba od przerwania ich zażywania. Częstym elementem jest detoksyzacja. Ośrodek uzależnień to miejsce, gdzie można pomóc młodej osobie w uświadomieniu, jakie szkody w organizmie i w życiu niesie za sobą zażywanie dopalaczy. Terapia uzależnień młodzieży to czas na to, aby nauczyć się motywowania do życia bez pomocy tych substancji, radzenia sobie z negatywnymi emocjami, które łagodziły lub które pojawiają się „na głodzie” i pokusami, jakie niesie za sobą środowisko osób uzależnionych od dopalaczy. Leczenie i terapia (zarówno w formie indywidualnej, jak i grupowej) w naszym ośrodku odwykowym dla młodzieży opierają się na programach, które dedykowane są osobom uzależnionym od substancji psychotropowych. W klinice OAZA zapewniamy rodzinną i komfortową atmosferę młodym pacjentom. Staramy się im pokazać, jaki w nich drzemie potencjał i jak powinni go pozytywnie wykorzystać. Jeśli masz problem z uzależnionym od dopalaczy synem lub uzależnioną córką – jesteśmy po to, aby Wam pomóc.
Więcej: