24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Terapia rodzinna gratis! Darmowa konsultacja diagnostyczna z terapeutą! Zadzwoń!
image

Uzależnienie od dopalaczy

21.02.17

Dopalacze – efekty podobne do narkotyków

Do grona używek, po które ostatnio coraz chętniej i częściej sięga młodzież, dołączyły dopalacze. To substancje psychotropowe, które bardzo łatwo można dostać w internecie, a także od szkolnych czy osiedlowych dealerów. Mimo iż składniki, które je tworzą, są legalne, to jednak same dopalacze są niezwykle szkodliwe dla organizmu, a w niektórych przypadkach ich zażycie może mieć nawet śmiertelny skutek. Pomimo zamknięcia sklepów, które przez pewien czas bez problemu sprzedawały dopalacze, to jednak nadal w świetle polskiego prawa nadal nie widnieją one na liście w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Producenci dopalaczy starają się w jak najwierniejszy sposób oddać ich działanie podobne do tego, jakie dają narkotyki. Sprzedają je często pod hasłem „produktów kolekcjonerskich”.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Rodzaje dopalaczy

Dopalacze mają często zmieniany skład chemiczny. Do podstawowych składników tych środków odurzających pochodzenia syntetycznego należy BZN (benzylopiperazyna), której działanie jest bardzo zbliżone do amfetaminy. To ona powoduje przyspieszenie tętna, odwodnienie organizmu. BZN prowadzi także do uzależnienia. Często łączona jest z TFMPP (3-Triflurometylofenylpiperazyna). Najbardziej niebezpieczny jest mefedron (substancja pochodna efydryny). Działa bowiem podobnie jak kokaina i błyskawicznie jest wchłaniany do organizmu. Powoduje podwyższenie temperatury, a skutkiem jest przegrzanie m.in. serca i mózgu. Dopalacze dostępne są w różnej formie:

  • kadzidełek,
  • suszu,
  • skrętów,
  • fajek,
  • znaczków do lizania,
  • tabletek (party pills) – psychodelicznych, euforyzujących, energetycznych,
  • proszków w torebkach,
  • mieszkanek aromatycznych.

W zależności od tego, jaki rodzaj dopalaczy się zażyje, można uzyskać różne stany: odurzenia, euforii, pobudzenia czy halucynacje.

Te dopalacze, które są pochodzenia roślinnego, zawierać mogą np. wyciągi z muchomora czerwonego lub plamistego, powoju hawajskiego, szałwii wieszczej i innych gatunków.

Uzależniony syn, uzależniona córka…

Moda na dopalacze nie przemija i zbiera każdego roku duże żniwo. Uzależniony syn czy uzależniona córka to problem wielu rodziców. Po dopalacze najchętniej sięgają uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Robią to po części z ciekawości lub z presji, jaką wywiera na nich grupa (nie chcą czuć się „gorsi”, „inni”). To dla niektórych również ucieczka przed problemami z jakimi się borykają w szkole czy w domu. Nie są jednak świadomi tego, jakie skutki psychiczne i fizyczne niesie za sobą uzależnienie od dopalaczy. Jak rozpoznać, czy mamy uzależnione dziecko? Zazwyczaj rodzice dowiadują się o tym w przypadku ostrych zatruć, kiedy ich dziecko trafia do szpitala. Zaburzenia świadomości, śpiączka, nadciśnienie, przyspieszony rytm serca czy zagrażająca życiu arytmia to objawy, które mogą wystąpić po przedawkowaniu dopalaczy. Zaniepokoić może też podwyższona temperatura ciała, zaburzenie gospodarki wodnej, wymioty, biegunka, drgawki, kłopoty z oddychaniem. Jeśli dojdzie do takiego zatrucia, to wówczas konieczna staje się wizyta w ośrodku zdrowia czy szpitalu, a docelowo dziecko trafia na oddział toksykologiczny. Niebezpieczne dla życia dziecka jest także przyjmowanie dopalaczy wraz z innymi środkami odurzającymi. Wówczas podejmowane jest leczenie, które ma na celu nie tylko odtrucie organizmu, ale również utrzymanie funkcji życiowych organizmu.

U młodzieży, która dłużej i intensywniej przyjmuje dopalacze, mogą występować przewlekłe psychozy omamowo-urojeniowe. Samo rozpoznanie jest trudne, gdyż zazwyczaj uzależnione dziecko zna tylko „firmowe” nazwy dopalaczy, a te mogą mieć różny skład.

Uzależnienie od dopalaczy – skutki i możliwości wsparcia

Uzależnienie od dopalaczy to poważny problem, który może prowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych i społecznych. Pierwszym krokiem do odzyskania kontroli nad swoim życiem jest przerwanie zażywania tych substancji.

Kluczowym aspektem wychodzenia z uzależnienia jest również uświadomienie sobie skutków, jakie dopalacze wywierają na organizm oraz codzienne funkcjonowanie. Wsparcie psychologiczne może odegrać ważną rolę w odbudowie pewności siebie i nauce radzenia sobie z negatywnymi emocjami – zarówno tymi, które wcześniej były tłumione za pomocą substancji, jak i tymi, które mogą pojawić się podczas ich odstawienia.

Jakie znaczenie ma terapia i wsparcie emocjonalne?

Proces wyjścia z uzależnienia często obejmuje różne formy wsparcia – zarówno indywidualnego, jak i grupowego. Pomaga to w odbudowie motywacji do życia bez substancji oraz w rozwijaniu zdrowych mechanizmów radzenia sobie z pokusami. Zmiana środowiska i nawyków, a także budowanie nowych relacji, mogą stanowić istotny krok w kierunku trwałej poprawy jakości życia.

Zrozumienie własnego potencjału i odnalezienie pozytywnych celów może mieć kluczowe znaczenie w procesie wychodzenia z nałogu. Wsparcie bliskich oraz dostęp do odpowiednich informacji mogą pomóc w znalezieniu najlepszych metod radzenia sobie z problemem.

Napisz do nas!

Więcej:



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-02-21 | Ostatnia aktualizacja: 20 marca 2025