Alkoholizm młodzieńczy to specyficzny rodzaj uzależnienia. Jest bardzo niebezpieczny, gdyż młodzi ludzie są szalenie podatni na działanie używek. Bardzo szybko popadają w nałogi i nie są w stanie poradzić sobie z nimi bez fachowej pomocy. Im szybciej zostanie rozpoczęta terapia alkoholowa, tym lepiej.
W przypadku intensywnie rozwijającego się organizmu nadużywanie napojów alkoholowych bardzo szybko prowadzi do zmian, które nierzadko bywają nieodwracalne. U młodzieży do powstania uzależnienia od alkoholu może dojść nawet po 2 latach picia, podczas gdy u osoby dorosłej proces ten trwa na ogół przynajmniej dwa razy dłużej.
Często rozpoznawanym objawem są zaburzenia osobowości, oraz brak uczuciowości wyższej. Bywają one przez rodziców utożsamiane z trudnościami związanymi z okresem dojrzewania. Nie podejmują oni stosownych działań, gdyż wierzą, że sytuacja unormuje się wraz z upływem czasu.
Młodzieńcze uzależnienie od alkoholu jest dużo bardziej niebezpieczne, niż to które występuje u osób dorosłych, ponieważ zbiega się ono w czasie z momentem, w którym kształtuje się osobowość dorastającego człowieka. Nałóg zaburza cały proces kreując człowieka niestabilnego emocjonalnie, posiadającego niskie poczucie własnej wartości, które będzie rzutowało na każdą podejmowaną przez niego aktywność. Jest wielkie prawdopodobieństwo, że będzie on przejawiał agresję, która może doprowadzić do dalszego piętrzenia życiowych trudności. Młodzież w czasie, gdy powinna odkrywać własną tożsamość, prawdę o życiu i samym sobie, przez uzależnienie od alkoholu manipuluje własnym umysłem, pokrywa prawdziwe emocje tymi wywołanymi przez stan odurzenia. Przez to w przyszłości będzie miała spore problemy w konstruktywnym radzeniu dobie z własnymi odczuciami, gdyż jedyny sposób jaki będzie znała to ucieczka w picie.
Terapia alkoholowa powinna zmierzać nie tylko w kierunku uwolnienia umysłu, ale i ciała. Dlatego pierwszym krokiem podejmowanym w ramach leczenia tego uzależnienia jest detoksykacja organizmu, która na celu oczyszczenie ciała z toksycznych substancji. To zabieg, który nie tylko poprawia samopoczucie poprzez zniwelowanie odczuwanych dolegliwości, które pojawiają się jako konsekwencja odstawienia napojów alkoholowych. Detoks w terapii uzależnienia od alkoholu ma na celu przywrócenie dobrej kondycji organizmu poprzez uzupełnienie niedoboru ważnych dla życia związków.
Wybór ośrodka, w którym będzie prowadzone leczenie alkoholizmu to sprawa u kluczowym znaczeniu. W takich sytuacjach lepiej sprawdzają się specjalistyczne placówki prowadzące terapię stacjonarną, takie jak klinika dla młodzieży OAZA. Pobyt w placówce, z dala od pokus i szkodliwego otoczenia przynosi bardzo dobre rezultaty. Personel naszego ośrodka to nie tylko wykwalifikowani, posiadający doświadczenie w pracy młodzieżą terapeuci do spraw uzależnień oraz psychiatrzy, ale również pielęgniarki, ratownicy medyczni. Nasi podopieczni otrzymują pomoc na najwyższym poziomie oraz fachowe wsparcie na każdym etapie leczenia uzależnienia.
W klinice dla młodzieży OAZA prowadzimy również sesje terapeutyczne rodzinne, gdyż problem alkoholowy dziecka negatywnie odbija się na całej rodzinie. Ponadto ważnym elementem niesienia pomocy nastolatkowi zmagającemu się z uzależnieniem od alkoholu jest poznanie jest jego sytuacji rodzinnej. Często zdarza się bowiem tak, że brak zaspokojenia podstawowych potrzeb fizycznych lub emocjonalnych dziecka w domu, jest jedną z przyczyn rozwoju jego choroby. Dlatego poznanie uwarunkowań rodzinnych jest ważnym elementem w procesie leczenia jego alkoholizmu.