Okres dojrzewania to jeden z najważniejszych etapów w życiu każdego dziecka, kiedy to zaczyna wchodzić małymi krokami w dorosłość, pozostając jednocześnie nadal dzieckiem. To właśnie w tym czasie nierzadko nastolatkowie zaczynają przysparzać problemów swoim rodzicom, a także osobom z ich otoczenia. Jak zatem stworzyć środowisko, które pozwoli nastolatkowi z problemami rozwijać się w najlepszy sposób?
Na etapie nastoletniego życia dziecka ważnych jest kilka aspektów, dzięki którym będzie ono w stanie rozwijać się prawidłowo, co przyczyni się w późniejszym życiu do samodzielności i radzenia sobie z trudami życia. Stworzenie odpowiedniego ku temu środowiska jest niezbędne, jednak co powinno się na takie składać?
Dojrzewanie to trudny etap dla każdego – dla dziecka, dla rodziców, dla otoczenia. To właśnie w tym czasie nastolatek zmienia się fizycznie, ale i psychicznie, nierzadko stwarzając problemy. Najważniejszą kwestią, która potrafi przyczynić się do prawidłowego rozwoju nastolatka z problemami, jest stworzenie więzi z rodzicami lub opiekunami. Wsparcie, rada, a także pomoc, jakich wie, że może oczekiwać od opiekunów, stają się dla nastolatka kotwicą w drodze do nowego życia. Nawiązane z rodzicami więzy sprawią, że nastolatek będzie podejmować znacznie lepsze decyzje, będzie chciał podążać drogą swoich autorytetów, a także będzie starał się ich nie zawieść. To właśnie środowisko stworzone na wiązach i wzajemnych relacjach rodzinnych może być jedną z najlepszych dróg do prawidłowego rozwoju i wkraczania w świat dorosłości.
Niemniej ważnym aspektem życia nastolatków jest nawiązywanie więzi z rówieśnikami. Ważne, aby nie wychodziły one przed szereg i nie przyćmiły tych, które nawiązane są z opiekunami. Kontakty z rówieśnikami, wzajemne wsparcie w podążaniu tą samą drogą i zrozumienie na tym samym etapie życia są niezbędne w życiu każdego nastolatka. Ważne jednak, aby to nie rówieśnikom chcieli się oni przypodobać, aby to nie ich naśladowali, ani nie dla nich się zmieniali – środowisko rówieśników powinno być wsparciem, jednak więzi z osobami w tym samym wieku, powinny być mniej ważne dla nastolatka, niż te nawiązane z rodzicami.
Niezwykle ważną kwestię w życiu młodego człowieka pełni samodzielny rozwój. To właśnie środowisko wspierające w poszukiwaniu własnych zainteresowań, pasji i hobby jest w stanie nakierować problematycznego nastolatka na odpowiednią drogę. W tej kwestii ważna jest rola nauczycieli i opiekunów – rozwijanie już posiadanych pasji, a także ukierunkowywanie na nowe zainteresowanie, wykształcanie całkiem odmiennych talentów i zdolności, może przyczynić się do całkowitej zmiany w postępowaniu nastolatka.
Duży wpływ środowiska na postępowanie problematycznych nastolatków jest oczywisty, jednak nie musi być pozostawiony sam sobie. Osoby otaczające dojrzewające dziecko są w stanie ukierunkować je na konkretną drogę, stwarzając mu konkretne i ukierunkowane na jego dobro środowisko, w którym będzie się rozwijać. Wystarczy jedynie skupić się na nastolatku, a nie na własnych niespełnionych ambicjach czy pragnieniach.