Telefony komórkowe i laptopy stają się coraz częstszym wyznacznikiem pozycji dziecka w grupie społecznej. To urządzenia niemal doskonałe. Zapewniają kontakt z rodzicami, edukację i wiele innych funkcji. Jednak ich nieprawidłowe użytkowanie, a zwłaszcza nadużywanie, może poważnie zaszkodzić rozwojowi pociechy. Dowiedz się więcej o tym, jak smartfony i Internet wpływają na Twoje dziecko.
O tym, że trudno sobie wyobrazić życie bez telefonu komórkowego czy komputera, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Dowodzi o tym, chociażby fakt, że w Polsce z roku na rok wzrasta liczba rejestrowanych kart SIM, a w sklepach odnotowuje się coraz większą sprzedaż laptopów oraz tabletów.
Komórki, podobnie jak laptopy i tablety, są użytkowane przez coraz młodsze maluchy. Dane statystyczne pokazują, że blisko 83% dziesięciolatków w naszym kraju posiada telefon komórkowy. Zgodnie z badaniami rodzice kupują pociechom telefony głównie z uwagi na bezpieczeństwo.
Zagrożenia płynące z korzystania telefonów i Internetu przez dzieci to:
Funkcjonujemy w dobie zaawansowanych technologii, dlatego nikogo już nie dziwi dostęp do telefonów czy komputerów przez coraz młodsze dzieci. Wszystko jest jednak dobrze do momentu, kiedy zaobserwujemy, że pociecha nie może rozstać się ze smartfonem lub laptopem, a prośby o ograniczenie z korzystania urządzenia, nie przynoszą żadnych skutków.
Objawy, które powinny wywołać w nas niepokój to przede wszystkim:
Nowoczesne technologie takie jak telefony komórkowe oraz Internet działają na dzieci jak narkotyk, co zostało udowodnione w badaniach naukowych. Naukowcy zauważyli, że używanie smartfonów, tabletów oraz konsoli gier oddziałuje na korę mózgową niemalże tak samo, jak kokaina. Urządzenia te wykazują również działanie pobudzające i zwiększają wydzielanie dopaminy, substancji nazywanej „hormonem szczęścia”. To właśnie dlatego, zabierając dziecku urządzenie, reaguje ono agresją, płaczem i złością.
Chcąc mieć pewność, że pociecha będzie rozsądnie korzystać z telefonu komórkowego czy komputera, warto przede wszystkim ściśle nadzorować czas, który spędza przed ekranem. Co więcej, nie używajmy tego typu urządzeń podczas posiłków, zachęcajmy dziecko do aktywności fizycznej oraz jak najczęściej tłumaczmy, że zbyt częste używanie smartfona czy tabletu może prowadzić do uzależnienia od technologii.