Uzależnienie od komputera – nałóg XXI wieku
Do nałogów XXI wieku z pewnością zaliczyć można uzależnienie od komputera. Jeśli niepokoi Cię fakt, że Twoje dziecko spędza przed monitorem zbyt wiele czasu, to warto skontaktować się z ośrodkiem uzależnień i spotkać się z psychologiem lub terapeutą zajmującym się leczeniem tego typu przypadków. Diagnoza stawiana przez specjalistę opiera się m.in. na występowaniu w przeciągu ostatniego roku co najmniej trzech z tych objawów:
-
potrzeby korzystania z komputera i internetu przez coraz dłuższy czas, aby uzyskać zadowolenie lub wyraźny, stopniowy spadek tej satysfakcji osiąganej podczas korzystania przez tę samą ilość czasu,
-
zespołu abstynencyjnego – który powoduje m.in. pobudzenie psychoruchowe, niepokój lub lęk, obsesyjne myślenie o tym, co się dzieje w sieci, celowe lub mimowolne poruszanie palcami w sposób charakterystyczny dla pisania na klawiaturze,
-
brak kontroli nad czasem spędzany przed komputerem – częste przekraczanie go pomimo określonych ram czasowych na korzystanie ze sprzętu,
-
nieudane próby ograniczania bądź zaprzestania korzystania z komputera,
-
poświęcanie coraz większej ilości czasu na wykonywanie czynności związanych z komputerem – np. kupowanie książek na jego temat, ściąganie i instalacja gier komputerowych itd.,
-
ograniczanie lub rezygnacja z innych aktywności na rzecz korzystania z komputera,
-
korzystanie z komputera pomimo odczuwania problemów fizycznych, psychologicznych bądź społecznych – ograniczenie czasu snu, występowanie problemów rodzinnych, spóźnianie się do szkoły itd.
Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza
Przyczyny uzależnienia od komputera
Częstą za nim stoi obniżone poczucie własnej wartości u dziecka. Uzależnienie od komputera może mieć swoją przyczynę w nieumiejętności nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, co wiążę się też ze złym samopoczuciem na etapie zacieśniania więzi. Wśród powodów nałogu, które przekładają się potem na jego objawy oraz skutki, bywają też problemy rodzinne i trudne relacje z bliskimi. Młody człowiek, mając obniżone poczucie bezpieczeństwa, zaczyna uciekać od tej rzeczywistości. Jego odskocznią jest wówczas komputer. Wydaje mu się, że jest to najlepszy sposób na poradzenie sobie z kłopotami oraz poprawienie humoru.
Znając objawy uzależnienia, warto jak najszybciej zadbać o leczenie. Na wczesnym etapie wystąpienia problemu, można spróbować jeszcze we własnym zakresie zaradzić mu poprzez podjęcie rozmowy. Powinna ona dotyczyć racjonalnego wytłumaczenia swoich obaw oraz poznania przyczyn takiego zachowania u dziecka. Ważne jest też okazanie rodzicielskiego wsparcia oraz określenie ram czasowych do codziennego korzystania z urządzeń elektronicznych.
Gdy jednak objawy nasilają się i ta metoda nie przyniesie rezultatu, konieczne może okazać się leczenie specjalistyczne.
Skutki uzależnienia od komputera
Jakie są objawy i skutki uzależnienia od komputera? Uzależnione dziecko narażone jest przede wszystkim na:
-
problemy z nauką,
-
niewysypianie się,
-
zaniedbywanie higieny osobistej,
-
zaburzenia odżywiania się,
-
wady postawy,
-
wady wzroku,
-
niedotlenienie,
-
izolowanie się od otoczenia takiego jak domownicy, rówieśnicy w szkole i w innym środowisku,
-
rezygnację z dotychczasowych zainteresowań,
-
zamykanie się we własnym wirtualnym świecie,
-
uodpornianie się na przemoc i agresję propagowaną w internecie, grach komputerowych,
-
frustracje wywołane porażkami odnoszonymi podczas grania na komputerze,
-
problemy z wyrażaniem uczuć i rozmowami o problemach.
Jeśli takie właśnie objawy zaobserwujesz u swoje dziecka, może to oznaczać, że Twój syn lub Twoja córka są uzależnieni i prawdopodobnie potrzebują leczenia. Gdy Twoja próba pomocy nie przyniesie rezultatów, pozostaje już tylko takie wyjście.
Leczenie uzależnienia od komputera
Proces ten przebiega podobnie jak w przypadku innych nałogów. Jeśli potwierdzą się wspomniane powyżej objawy, leczenie uzależnienia od komputera pod okiem specjalisty zaczyna się od uświadomienia dziecku (które najczęściej się tego wypiera), że nadmiernie korzysta z tego sprzętu, co stwarza dla niego oraz jego bliskich realne zagrożenie. Terapia ma na celu nauczenie się poprawnego korzystania z urządzenia. Ustalany jest np. plan dnia pozwalający na dostęp do niego w określonych godzinach. Ponadto młodemu człowiekowi w trakcie leczenia zapewnia się także inne obowiązki oraz rozrywki, aby wypełnić nimi czas, który wcześniej spędzał przed komputerem. Mowa tu np. o hobby, ruchu na świeżym powietrzu, wyznaczeniu zadań do wykonania w domu. Podczas leczenia dziecku wskazuje się także inne sposoby radzenia sobie z problemami.
Warto więc obserwować córkę lub syna po to, aby nie przegapić objawów uzależnienia i mieć możliwość jak najszybszego zareagowania. Ważne będzie też wsparcie w trakcie leczenia – jak najczęstsze rozmowy, interesowanie się ich sprawami, proponowanie wspólnych aktywności itp.
Odzyskać kontrolę nad czasem spędzanym przed komputerem
Odzyskanie kontroli nad czasem spędzanym przed komputerem i w sieci nie jest łatwym procesem. Dlatego leczenie, czyli terapia uzależnień młodzieży w zakresie uzależnienia od komputera, jest zazwyczaj elementem niezbędnym, aby wyjść z nałogowego spędzania przed nim czasu. Realizujemy ją w naszym ośrodku uzależnień OAZA, do którego w każdej chwili można zgłosić się z uzależnioną córką lub uzależnionym synem, jeśli pojawią się niepokojące objawy. Podjęte leczenie to przede wszystkim dążenie do zmiany dotychczasowych nawyków oraz zmiana organizacji czasu, w którym powinno znaleźć się miejsce na realizację wszystkich niezbędnych i dodatkowych czynności – od właściwego odżywania się i higieny osobistej, przez wypełnianie określonych obowiązków domowych i szkolnych, aż po znalezienie chwili na wypoczynek oraz inne zainteresowania.
Napisz do nas!