W okresie dojrzewania młodzi ludzie eksperymentują z różnymi używkami. Mimo iż dużo się mówi o tym, jakie są skutki brania narkotyków oraz że obowiązuje zakaz ich spożywania, to jednak z różnych powodów sięgają po nie. W ten sposób chcą się np. dopasować do rówieśników („bo inni też zażywają”), poczuć się dobrze (dla uczucia przyjemności bądź zapomnienia o problemach) lub też lepiej radzić sobie z presją bycia najlepszym. Inną przyczyną może być także traumatyczne zdarzenie, doświadczenie, przemoc w domu, predyspozycje genetyczne czy narkomania lub inne uzależnienie w domu.
Marihuana, amfetamina, środki halucynogenne ecstasy to najczęściej zażywane środki odurzające. Dostęp do nich podobnie jak do alkoholu jest w dzisiejszych czasach znacznie łatwiejszy.
Narkomania, jak i inne nałogi pociąga za sobą konsekwencje w różnych sferach życia. Skutki brania narkotyków przez młodzież można podzielić na szkody zdrowotne – somatyczne i psychiczne oraz społeczne. Do pierwszych z nich zalicza się np.:
Jeśli chodzi skutki społeczne uzależnienia od narkotyków, to są to m.in.:
Osoba uzależniona od narkotyków sama nie poradzi sobie z tym problemem. Zdecydowana większość leczonych przypadków zaczyna się od odtrucia organizmu. Detoks to proces polegający na wyeliminowaniu z organizmu pacjenta toksyn, które zachwiały równowagą biologiczną. Pozwala złagodzić skutki biochemicznego głodu, pojawiającego się po nagłym odstawieniu lub zaprzestaniu brania substancji odurzających. Narkoman odczuwa wtedy nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego: bóle głowy, drżenie całego ciała, biegunki, wymioty, zaburzenia psychiczne.
Samo odtrucie jest tylko elementem odwyku i nie wystarczy do tego, aby zerwać z nałogiem. Kolejnym krokiem powinna być terapia, której długość (krótko czy długoterminowa) oraz forma (stacjonarna czy ambulatoryjna) zależeć będzie od stopnia zaawansowania problemu oraz tego, jak radzi sobie z nim pacjent. Opieka medyczna i terapeutyczna w walce z nałogiem jest bardzo potrzebna, aby była skuteczna. Indywidualne i grupowe spotkania mają na celu pracę nad sobą, swoimi słabościami, poznanie mechanizmów choroby oraz sposobów na radzenie sobie z nią w sytuacjach, gdy pojawi się okazja do tego, aby wziąć substancje psychoaktywne. Podczas terapii osoba uzależniona odbudowuje utracony system wartości oraz uczy się na nowo funkcjonować społecznie poprzez np. swoje obowiązki, zainteresowania.
Oczyszczenie organizmu oraz dalsze leczenie zwykle odbywają się na w ośrodku dla młodzieży uzależnionej od narkotyków. W takim miejscu świadczona jest kompleksowa pomoc.
W odwyk narkotykowy powinna być zaangażowana także rodzina. Jej wsparcia młody pacjent również będzie bardzo potrzebował, zwłaszcza kiedy już opuści bramę kliniki. Dla podtrzymania efektów terapii zaleca się uczestniczenie jeszcze w spotkaniach zarówno ze specjalistami od nałogów oraz grup wsparcia takich jak np. anonimowi narkomani.
Oaza to prywatny ośrodek leczenia uzależnień, gdzie na pomoc mogą liczyć nie tylko młodzi ludzie, którzy nie radzą sobie z nałogiem, ale także ich najbliżsi. Wszelkie niezbędne informacje oraz dane kontaktowe wyszukać można tu: terapiemlodziezy-oaza.pl.