Rozwój najnowszej technologii jest dziś tak szybki, że korzystanie z internetu, telefonu komórkowego oraz innego sprzętu jest w zasadzie czymś naturalnym. Trudno uciec od tego, jednak bez określenia pewnych ram w codziennym użytkowaniu można doprowadzić do tego, że młody człowiek przestanie widzieć granicę między zdrowym, właściwym używaniem komórki a nałogowym. Co zrobić, gdy dziecko jest uzależnione od telefonu – to pytanie, które zadaje sobie zapewne coraz większa część rodziców. Podobnie jak zastanawiające jest to, w jakim momencie można uznać, że codziennego korzystanie z tego urządzenia stało się nałogiem i kiedy ośrodek leczenia uzależnień dla młodzieży stanie się koniecznością?
Przyczyny fonoholizmu nie tkwią tylko w samym rozwoju technologii. Wpływ na uzależnienie od telefonu mogą mieć także:
Zbyt częste użytkowanie telefonu jest wówczas ucieczką od problemów. Daje też poczucie wolności, swobody, niezależności, których nastolatki często bardzo pragną.
Jak rozpoznać objawy uzależnienia od telefonu u własnego dziecka? Oto sygnały, które mogą świadczyć o tym, że potrzebuje ono specjalistycznej pomocy:
Podobnie jak inne uzależnienia i z fonoholizmem wiążą się pewne zagrożenia, będące konsekwencją nałogu:
Zabieranie telefonu bez rozmowy i wytłumaczenia dziecku naszych intencji jest radykalnym rozwiązaniem, ale niekoniecznie skutecznym, gdyż może nie tylko pogorszyć nasze wzajemne relacje z dzieckiem i poniekąd „zmusić” nastolatka do kombinowania, jak sobie inaczej poradzić w tym zakresie. Jeśli już mamy taki zamiar, lepiej spróbować porozmawiać z nim i wyjaśnić mu powody takiej decyzji, jak i sam problem uzależnienia od telefonu oraz wyznaczyć ramy czasowe korzystania z urządzenia – np. godzinę-dwie po odrobieniu lekcji. Warto też zaproponować coś alternatywnego nastolatkowi. Kiedy zostanie mu ograniczony kontakt z komórką, nie będzie wiedział co zrobić z czasem, który do tej pory to ona właśnie wypełniała. To świetna okazja, aby spędzić wspólne chwile, pogłębić relacje, znaleźć nowe hobby.
Określenie czasu użytkowania telefonu komórkowego to jedno. Warto jeszcze mieć kontrolę nad treściami, jakie przegląda dziecko mające dodatkowo dostęp do internetu w komórce.
Jeśli domowe sposoby ograniczenie dziecku użytkowania jej zawiodły, zawsze pozostaje jeszcze skorzystanie z pomocy specjalistów. Oaza to ośrodek leczenia uzależnień dla młodzieży, gdzie na terapię przyjmowane są nastolatki z różnymi problemami. Wchodząc na stronę: terapiemlodziezy-oaza.pl można znaleźć więcej informacji o działalności placówki.