24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Terapia rodzinna gratis! Darmowa konsultacja diagnostyczna z terapeutą! Zadzwoń!
image

Rola hobby w życiu dzieci i młodzieży

19.10.17

Nie samą szkołą może żyć uczeń i chociaż edukacja jest w życiu młodych osób najważniejsza, to każdemu z nas potrzeba odskoczni, chwili dla siebie. W dobie Internetu niestety często zdarza się, że młodzież cały czas wolny od obowiązków spędza przed ekranami komputerów, tabletów bądź smartfonów. Co może budzić obawy, dotyczy to również dzieci. Przez to zapomina się o roli zainteresowań w ich życiu, choć to właśnie teraz, odpowiednio zachęcone przez rodziców, mogą wykazywać największą chęć rozwoju. Chłonne umysły młodych osób i wrodzona ciekawość świata mogą zostać stymulowane dzięki oddawaniu się indywidualnym hobby bądź zagłuszane wszechobecną technologią. Ta rodzicielska zachęta pełni tu ważną rolę – w obecnych czasach mamy skłonność do szukania łatwych rozwiązań, często więc naturalnie i bez zastanowienia zadowalamy się rozrywką, która w żaden sposób nie umożliwia nam poszerzania własnych horyzontów i takie samo zachowanie nie dziwi nas u pociech. Zainteresowania natomiast są czymś, w co trzeba się zaangażować, ale zaangażowanie to będzie owocowało licznymi korzyściami – i to powinno uświadamiać się młodym osobom wychowywanym w XXI wieku. Dlaczego?

Dlaczego zainteresowania są takie ważne w życiu młodych ludzi?

Hobby, nieistotne, czy chodzi o sport, taniec, muzykę, zacięcie literackie czy zamiłowanie do wycieczek, to niezwykle istotny element w życiu człowieka w każdym wieku, dzięki któremu osiągnięcie równowagi między życiem zawodowym i osobistym staje się łatwiejsze (lub w ogóle możliwe). Posiadanie zainteresowań w okresie dzieciństwa czy w wieku szkolnym może wydawać się szczególnie ważne, głównie z tego względu, że zainteresowania:

  • pełnią funkcję rozwojową,
  • biorą udział w kształtowaniu i wzbogacaniu osobowości,
  • są 'siłą napędową’ do działania,
  • są skuteczną zachętą do nauki i zdobywania wiedzy w danych dziedzinach,
  • stanowią istotny czynnik prognostyczny związany z kierunkami (chociażby zawodowymi) obieranymi w życiu człowieka,
  • podnoszą samoocenę.

Nie można zapomnieć też o innych, ważnych korzyściach płynących z oddawaniu się hobby, które w końcu stanowi po prostu rozwijającą i wartościową formę spędzania czasu. Oddawanie się zainteresowaniom (zwłaszcza wspólnie z rówieśnikami) nie pozwali się nudzić, a także dostarczy dzieciom i młodzieży wrażeń niezbędnych dla odczuwania zadowolenia z życia, siebie i kontaktów z otoczeniem.

Jeśli dziecko nie ma hobby

Co zrobić, kiedy zauważymy, że dotąd dziecko nie zaczęło wykazywać szczególnego zainteresowania żadnym konkretnym tematem? Nie powinno nas to niepokoić, bo w końcu hobby można znaleźć dosłownie w każdym wieku, mimo to ze względu na ogromną rolę indywidualnych zainteresowań we wczesnym życiu, warto zachęcić pociechę do próbowania nowych rzeczy. Organizowanie wolnego czasu i urozmaicanie go może okazać się pomocne w naprowadzeniu młodego człowieka na to, co dla niego ciekawe w otaczającej nas rzeczywistości.



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-10-19 |