Skąd się bierze alkoholizm młodzieńczy? Powody, jakie za tym stoją, są bardzo różne – od zwykłej ciekawości, chęci zaimponowania w towarzystwie po podporządkowanie się w tym zakresie grupie rówieśniczej czy ucieczce przed problemami w szkole lub w domu. Alkoholizm to wciąż najbardziej popularne uzależnienie w Polsce, zarówno u dorosłych, jak i wśród nastolatków, co wynika nie tylko z samej obyczajowości, ale i łatwej dostępności alkoholu.
Problemy alkoholowe młodzieży mogą być skutkiem m.in. doświadczeń rodzinnych. Jeśli rodzic jest alkoholikiem, dziecko ma duże szanse na to, aby powtórzyć ten sam scenariusz życiowy. Wychowując się w takim modelu rodziny, jest ona pierwszym wzorem zachowań. Nastolatek przyjmuje to za coś normalnego i sam zaczyna powielać ten wzorzec. Z drugiej strony nie ma zaspokojonych podstawowych potrzeb takich jak poczucie bezpieczeństwa, miłości, co przekłada się na problemy wychowawcze w szkole, w domu, ekscesy chuligańskie, wagary itd.
Innym powodem młodzieńczego alkoholizmu jest silna potrzeba akceptacji ze strony kolegów i koleżanek. Aby nie zostać wyśmianym i odrzuconym, nastolatek zaczyna pić. Okazji do tego nie brakuje – oprócz łatwej dostępności alkoholu w sklepach, jest on obecny także na imprezach młodzieżowych. Ponadto media i spoty reklamowe również mają wpływ na kształtowanie postaw wobec alkoholu. Jawi się on najczęściej jako źródło przyjemności, zabawy, relaksu i integracji, bez wywoływania jakichkolwiek konsekwencji, a zwłaszcza prowadzenia do uzależnienia alkoholowego u młodzieży. Alkohol dodaje odwagi, rozluźnia, daje poczucie swobody – jest odskocznią, gdy nie układa się w relacjach z rodzicami czy w szkole.
Jak nie przeoczyć ważnych sygnałów, które mogą świadczyć o tym, że nasze dziecko ma problem z nadmiernym piciem. Niepokojącymi objawami alkoholizmu u młodzieży mogą być takie zachowania jak np.:
Nadmiernie spożywany alkohol przez nastolatków prowadzi do ich znacznie szybszego uzależnienia niż w przypadku dorosłych. Inne konsekwencje alkoholizmu to pogorszenie się sprawności intelektualnej, zaburzenia pamięci, koncentracji, większa drażliwość, agresywność, nadpobudliwość, problemy wychowawcze i z nauką. Działanie substancji psychoaktywnej powoduje, że nastolatki częściej dopuszczają się ryzykownych zachowań takich jak np. przypadkowy seks, skutkujący zakażeniem chorobami wenerycznymi, AIDS, niechcianą ciążą, powodują wypadki komunikacyjne, wchodzą w świat przestępczy, kradną, angażują się w napady rabunkowe, bójki itd. Mając obniżoną aktywność psychiczna, brak wykształcenia, poczucie osamotnienia oraz braku sensu życia, kończą często wniknięciem w środowiska patologiczne.
Gdy pojawią się problemy z nastolatkiem, gdzie więc szukać pomocy? Aby je profesjonalnie i dokładnie zdiagnozować najlepiej udać się do specjalisty zajmującego się osobami uzależnionymi. Takiego można znaleźć w ośrodku terapii uzależnień dla młodzieży. To także miejsce, w którym młodzi ludzie mogą odbyć detoks (jeśli jest taka potrzeba) oraz terapię.
W okresie dojrzewania warto jeszcze mocniej przyglądać się codziennym zachowaniom i problemom nastolatka. To trudny dla niego czas i bardzo łatwo może ulegać różnym bodźcom, które prowadzić do tak negatywnych konsekwencji, jak alkoholizm.