Młodzi ludzie są bardziej narażeni na podejmowanie różnych ryzykownych w skutkach zachowań. Hazard wśród młodzieży to jeden z przykładów behawioralnych nałogów, w jakie popadają. Gry na automatach, bingo, loterie pieniężne, promocyjne, fantowe, zdrapki i inne formy (w tym także online), z jakimi mogą mieć do czynienia, a w których stawką są pieniądze lub dobra materialne, mogą okazać się nadmiernie wciągające. Najpierw przeżywają ekscytację, potem jednak z wypełniacza wolnego czasu hazard staje się sposobem ucieczki do problemów, radzenia sobie z emocjami. Zgodnie z prawem osoby do 18. roku życia nie mają wstępu do salonów gier oraz miejsc, w których przyjmowane są zakłady wzajemne. Jednak podobnie jak w przypadku dostępu do alkoholu i tu często przepisy te nie są właściwie egzekwowane.
To, czy młody człowiek rozpocznie swoją przygodę z hazardem, zależy od różnych czynników. Wśród przyczyn tego uzależnienia wymienia się np.:
Jeśli grający okazjonalnie nastolatek potrafi w każdej chwili zrezygnować z tego „hobby”, to nie trzeba się jeszcze niepokoić. Gdy jednak odczuwa wewnętrzny przymus w tym zakresie i zmienił się i swoje zachowanie pod wpływem hazardu, to może oznaczać, że jest uzależniony. Warto więc obserwować dziecko pod kątem takich objawów jak np.:
Całkowite zaabsorbowanie hazardem i wydawanie coraz większych sum na granie prowadzi do negatywnych skutków. Poza długami, nastolatki popaść mogą w konflikt z prawem (np. kradzieże). Inne szkody, jakie mogą wystąpić, to:
Rodzic podejmujący rozmowę z dzieckiem na temat hazardu i ewentualnego leczenia z uzależnienia od gier hazardowych powinien wiedzieć o nim jak najwięcej. Podczas poruszenia tego tematu ważne jest okazanie troski, a nie złości czy agresji. Na taką rozmowę można też udać się np. do ośrodka terapii uzależnień dla młodzieży, którą poprowadzi wówczas specjalista, zdystansowany do sprawy, z odpowiednią wiedzą. Pomoże on ustalić źródło problemu oraz doradzi rozwiązanie. Taka wizyta u terapeuty może pomóc też całej rodzinie.
Samo leczenie polega zarówno na wspólnych sesjach ze specjalistą, jak i przy indywidualnej pracy osoby uzależnionej nad zmianą swojego zachowania. Terapia to doskonała okazja, aby dowiedzieć się, jak groźny jest to nałóg i jakie pociąga za sobą konsekwencje. Bliscy bardzo często skupiają się głównie na problemach finansowych, a uzależnienie od hazardu to także inne skutki dla młodego człowieka. Taką pomoc oferuje klinika Oaza, a na stronie: terapiemlodziezy-oaza.pl znaleźć można nie tylko dane kontaktowe, ale również informacje o zakresie wsparcia.