O alkoholizmie, jego objawach i zagrożeniach mówi się bardzo dużo. Grupą wiekową w szczególny sposób narażoną na negatywne skutki z powodu spożywania substancji psychoaktywnych, są nastolatki. Wczesna inicjacja alkoholowa może zwiększyć ich szanse na to, że uzależnią się od alkoholu, podobnie jak wychowywanie się w rodzinach, w których rodzice mają problem z piciem.
Początki choroby alkoholowej wiążą się ze zmianą przede wszystkim swoich nawyków picia. Alkohol przestaje być tylko trunkiem spożywanym raz na jakiś czas, zazwyczaj przy jakiejś większej okazji, a zmienia się w rzecz, bez której nie da się już zacząć dnia i „normalnie” funkcjonować. Problem staje się odmawianie przyjmowania substancji psychoaktywnej, łamanie obietnic, że „to się już więcej nie powtórzy” itd. Wczesne zaobserwowanie objawów psychicznych i fizycznych alkoholizmu zwiększa szanse na szybsze zapobieżenie rozwojowi uzależnienia. Alkoholicy mają tendencję do maskowania się i umniejszania skali problemu, z jakim się zmagają. Dlatego właśnie podczas terapii – z powodu niekontrolowanego spożywania substancji psychoaktywnych – w ośrodku odwykowym jednym z głównych punktów jest wyjście z tego zakłamania, czyli praca nad tzw. mechanizmami iluzji i zaprzeczania.
Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza
Aby mówić o istnieniu uzależnienia od alkoholu, powinny wystąpić co najmniej trzy z następujących objawów, w okresie przynajmniej jednego miesiąca lub w ciągu roku w kilkukrotnych okresach krótszych niż miesiąc:
silne pragnienie z powodu braku substancji psychoaktywnej w organizmie, poczucie przymusu picia – to tzw. głód alkoholowy,
trudność/brak kontroli zachowań związanych z piciem alkoholu – zarówno w unikaniu rozpoczęcia picia, jak i jego zakończeniu czy ilości wypitego alkoholu,
pojawiające się objawy tzw. zespołu odstawiennego – drżenie, nadciśnienie tętnicze, nudności, wymioty, biegunka, bezsenność, niepokój itd. oraz stosowanie tzw. klina, czyli przyjmowanie alkoholu po to, aby je usunąć,
zmieniona (najpierw zwiększona, a potem zmniejszona tolerancja) alkoholu – czyli potrzeba spożywania zwiększonych dawek alkoholu, aby osiągnąć oczekiwany efekt, w miarę jednak wydłużania się okresu picia, nawet małe dawki alkoholu mogą powodować oczekiwany efekt,
koncentrowanie się w życiu tylko wokół picia – nałogowe przyjmowanie substancji psychoaktywnych odbija się na zaniedbywaniu zainteresowań i obowiązków oraz innych przyjemności,
uporczywe picie pomimo świadomości tego, że jest ono szkodliwe – czyli, wiedza o tym, że alkoholizm rodzi konsekwencje zdrowotne oraz grozić może utratą rodziny i innymi skutkami.
Ponadto objawy choroby alkoholowej można podzielić na trzy grupy:
objawy psychiczne – odczuwanie przymusu picia, tzw. głód alkoholu,
objawy fizyczne – czyli dokuczliwe efekty alkoholowego zespołu abstynencyjnego, który pojawia się po zaprzestaniu picia alkoholu lub ograniczeniu spożywania substancji psychoaktywnych, zmiana tolerancji organizmu na alkohol,
objawy przekładające się na zachowanie – sięganie po alkohol, aby uwolnić się od objawów abstynencyjnych, zaniedbywanie innych zainteresowań oraz przyjemności, picie pomimo wiedzy o jego szkodliwości zdrowotnej.
Jeśli więc osoba, która jest w taki sposób diagnozowana, potwierdzi, że co najmniej trzy z powyższych symptomów wystąpiły u niej w okresie ostatniego roku, wówczas mamy do czynienia z alkoholizmem. Gdy mowa jest o 5–6 objawach uzależnienia od substancji psychoaktywnych, wtedy może to już świadczyć o zaawansowanej chorobie alkoholowej. Przeprowadzający taką rozmowę specjalista na podstawie wymienionych oznak może wskazać, czy diagnozowany – z powodu picia alkoholu – ma już do czynienia z nałogiem lub znajduje się jeszcze w grupie osób nadmiernie i szkodliwie spożywających trunki.
Aby leczenie skutków alkoholizmu, podjęte zaraz po rozpoznaniu objawów uzależnienia od substancji psychoaktywnych, przyniosło rezultaty, konieczne jest zaakceptowanie przez chorego, że jest uzależniony i potrzebuje pomocy, a sam nałóg jest dla niego i innych niebezpieczny. Gdy zdecyduje się na terapię, w pierwszej kolejności diagnozuje się u niego problemy i zaburzenia, jakie mogły pojawić się z powodu picia alkoholu.
SKUTKI ALKOHOLIZMU
Jednym z najgroźniejszych skutków nadużywania alkoholu przez młodzież jest to, że osoba nieletnia o wiele szybciej uzależnia się od alkoholu niż osoba dorosła, z czego nie wszyscy rodzice czy inni członkowie rodziny zdają sobie sprawę. Oprócz tego efektem choroby alkoholowej jest:
ograniczona sprawność intelektualna,
problemy z koncentracją uwagi i pamięcią,
większa drażliwość,
nadpobudliwość,
skłonność do irytowania się, agresji,
problemy w nauce,
problemy wychowawcze,
upośledzenie w kształtowanie się zdrowej i dojrzałej osobowości,
konflikty z prawem, zasilenie szeregów marginesu społecznego,
powodowanie wypadków komunikacyjnych,
niechciane ciąże,
prostytucja,
choroba AIDS.
Trzeźwienie jest procesem etapowym. Zaczyna się ono od momentu potwierdzenia objawów uzależnienia od substancji psychoaktywnych przez detoksyzację (odtrucie poalkoholowe) i trwa aż po abstynencję i korzystanie z różnych programów psychoterapeutycznych (sesje indywidualne, grupowe). Zahacza także o psychoedukację i profilaktykę. Leczenie choroby wynikającej z powodu nadmiernego picia alkoholu praktycznie nigdy się nie kończy – walka o to, aby nie sięgać już po substancje psychoaktywne, trwa praktycznie przez całe życie. Sensem terapii jest jednak poznanie mechanizmów, jakie charakteryzują uzależnienie, rozpoznanie jego objawów oraz nabyć umiejętności radzenia sobie z trudnymi emocjami czy pokusą powrotu do nałogu. Powodów i sytuacji, w których trzeba będzie się z tym zmierzyć, będzie zapewne wiele. Jednak mimo wszystko warto podjąć ten trud dla samego siebie, aby picie alkoholu nie zniszczyło danego życia.
Napisz do nas!
Problem nadużywania alkoholu powinien potwierdzić specjalista zajmujący się uzależnieniami. Warto jednak nawet samemu zrobić sobie test, czyli odpowiedzieć sobie na pytania, które związane są z ww. objawami psychicznymi i fizycznymi uzależnienia od alkoholu, aby przekonać się, jakiego stopnia jest to problem. Ważna jednak będzie szczerość odpowiedzi dotyczących spożywania substancji psychoaktywnych.