24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Terapia rodzinna gratis! Darmowa konsultacja diagnostyczna z terapeutą! Zadzwoń!
image

Cztery najczęściej popełniane błędy w wychowaniu nastolatka

11.06.18

Wychowanie młodego, dorastającego człowieka to nie lada wyzwanie. To proces, który wymaga od rodziców ogromnej cierpliwości, zrozumienia i wiedzy pedagogicznej. Nastolatkowi należy przede wszystkim przekazać pewne wartości, za którymi będzie mógł podążać w swoim dorosłym życiu. Chcąc mądrze wychować dziecko, warto kierować się odpowiednimi zasadami. Oto kilka wskazówek, dzięki którym być może uda Ci się uniknąć najczęściej popełnianych błędów w wychowaniu nastolatka.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

1. Brak odpowiedniej komunikacji i zaufania.
By nasza pociecha wyrosła na mądrego, inteligentnego człowieka, warto starać się spędzać z nią jak najwięcej czasu i regularnie pytać, co u niej słychać. Nie można jednak mylić szczerej rozmowy z „przesłuchiwaniem” oraz ocenianiem dziecka na podstawie tego, co zrobiło lub czego nie zrobiło. Nie pozwalajmy młodym ludziom zamykać się samotnie w pokoju i odcinać się od tzw. reszty świata. Podczas posiłków nie oglądajmy telewizji, a starajmy się porozmawiać z nastolatkiem. Dawajmy im jak najczęściej do zrozumienia, że nie jesteśmy ich wrogiem, a sprzymierzeńcami, kimś, w kim zawsze znajdą oparcie.

2. Wyręczanie nastolatka w obowiązkach.
To zrozumiałe, że każdy rodzic przychyliłby nieba swojemu dziecku, aby jego dzieciństwo było najpiękniejsze. Jednak bycie na każde zawołanie i podsuwanie wszystkiego pod nos to zachowania, z których w rzeczywistości płynie więcej strat niż pożytku. Postępując w ten sposób, wychowujemy młodych ludzi wyrastających na rozpieszczone osoby, którym wydaje się, że wszystko, co najlepsze, należy się właśnie im. Aby uniknąć kłopotów, jak najczęściej zachęcajmy dziecko do samodzielności. Przygotowanie śniadania, posegregowanie ubrań do prania, wyjście na spacer z psem – to proste zadania, z którymi powinien poradzić sobie każdy nastolatek.

3. Ignorowanie potrzeb i trudności młodego człowieka.
Każdy młody człowiek jest wyjątkowy, ma swoje indywidualne zainteresowania, zalety i słabości. W trakcie dorastania niektóre cechy stają się bardziej widoczne – jeśli stwarzają problemy, wówczas należy zadbać o ich wyeliminowanie. Wiele nastolatków przejawia nietypowe zachowania i nastroje, które w większości mijają. Jednak są i takie, które mogą wymagać interwencji ze strony specjalisty. Mowa tu głównie o zachowaniach, które utrzymują się przez dłuższy czas, prowadzą do pogorszenia wyników w nauce, utrudniają codzienne funkcjonowanie itp.

4. Pobłażanie i brak konsekwencji.
To jeszcze jeden poważny błąd, który wpływa między innymi na autorytet rodziców. Często stawiamy granice, wymagamy, określamy konsekwencje danych zachowań, jednak nie zawsze je respektujemy. Przez chwilę jesteśmy groźni, aby za chwilę machnąć ręką. Tymczasem psychologowie dowodzą, że takie wychowanie nie służy młodym ludziom. Powinni oni żyć w świecie, w którym obowiązują jasne i czytelne zasady.

Napisz do nas!

Czego jeszcze unikać, wychowując nastolatka?

Nikt z nas nie jest nieomylny i każdy może popełnić błąd. Mając jednak w domu dorastającego, zbuntowanego człowieka, dobrze jest ustalić zasady, których wszyscy będą się trzymać. Błędne przekonania to wszelkiego rodzaju szkodliwe komunikaty, które mogą okazać się destrukcyjne, gdy już dziecko dorośnie.



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2018-06-11 | Ostatnia aktualizacja: 1 października 2019