24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Terapia rodzinna gratis! Darmowa konsultacja diagnostyczna z terapeutą! Zadzwoń!
image

Leczenie młodzieży uzależnionej od alkoholu

05.03.19

Mimo iż alkohol powinien być sprzedawany młodzieży powyżej 18 roku życia, to jednak jego dostępność dla nieletnich jest bardzo duża. Łatwość kupienia go, spróbowania, chęć przekonania się jak smakuje i skutkuje to część powodów, z jakich młodzi ludzie sięgają po wino, piwo czy wódkę. Problemy alkoholowe młodzieży często biorą się także z nacisków grupy rówieśniczej, chęci bycia takim „jak inni”, aby zyskać ich sympatię. Uzależnienie od alkoholu może być także skutkiem wychowywania się w rodzinie patologicznej, gdzie już od najmłodszych lat dziecko ma wzorzec alkoholika w osobie ojca, matki czy innego członka rodziny. To oni kształtują wówczas jego postawy, przekonania i zachowania. Ucieczka w alkohol jest również sposobem na nieradzenie sobie z problemami w szkole, środowisku rówieśniczym czy domu, gdzie zaburzone są relacje z bliskimi osobami.

Młodzież uzależniona od alkoholu

Okres dojrzewania to wiele testów, jakie przechodzą nastolatki, wpływających na ich późniejsze podejście do różnych życiowych spraw. O ile alkoholowe próby kończą się tylko na spróbowaniu procentowych trunków, nie powinno być raczej powodu do niepokoju. Gorzej jednak jest, gdy młody człowiek zaczyna odczuwać przymus spożywania alkoholu i chęć przyjmowania coraz większych dawek. Uzależnienie w jego przypadku pojawia się znacznie szybciej niż u osoby dorosłej. Pijąc intensywnie poniżej 20 roku życia, wystarczy zaledwie kilka miesięcy na to, aby popaść w alkoholizm.

Nałogowe spożywanie alkoholu odbija się negatywnie na ośrodkowym układzie nerwowym i wyrządza wiele szkód w rozwijającym się organizmie. Wpływa m.in. na zaburzenia pamięci, problemy z uczeniem się czy brak sprawności intelektualnej. Przyczynia się także do trwałego uszkodzenia mózgu i zmniejszenia odporności na choroby. Uzależnienie od alkoholu w przypadku młodzieży skutkuje niekiedy wejściem też w świat przestępczy.

Odwyk od alkoholu, czyli leczenie uzależnień młodzieży

Najlepszym sposobem na to, aby dziecko nie popadło w alkoholizm, jest chronienie go poprzez dawanie odpowiednich wzorców oraz rozmawianie na temat tego, jak wygląda i skutkuje uzależnienie młodzieży od alkoholu. Gdy jednak rodzice nie mają wpływu na córkę czy syna w tym zakresie, ratunkiem pozostaje jeszcze młodzieżowy ośrodek leczenia uzależnień. To placówka, w której zatrudnieni są terapeuci, zajmujący się osobami, które nie radzą sobie z nadużywaniem alkoholu.

W przypadku alkoholizmu leczenie najczęściej rozpoczyna detoks, czyli kilkudniowe oczyszczanie organizmu z toksyn, które kumulują się jako efekt uboczny nadmiernego spożywania alkoholu. Oprócz tego pacjent jest nawadniany i wzmacniany przez podanie m.in. witamin, soli mineralnych oraz elektrolity. Kolejnym etapem jest rozpoczęcie terapii, której program dostosowywany jest do pacjenta i może być realizowany zarówno podczas spotkań indywidualnych, jak i grupowych – z innymi uzależnionymi nastolatkami.

Celem leczenia młodzieży uzależnionej od alkoholu jest przede wszystkim uświadomienie jej, z jakim nałogiem ma do czynienia, jakie są jego objawy i skutki. W początkowym okresie terapii dziecko zazwyczaj nie przyznaje dorosłym racji, zaprzecza, że ma problem alkoholowy. Nie chodzi tu jednak o etykietowanie, że jest alkoholikiem, aby nie pogłębiać negatywnego spojrzenia na siebie, tylko raczej o to, aby pomóc rozwiązać mu bieżące problemy, z którymi do tej pory nie potrafiło sobie inaczej niż przez picie alkoholu poradzić.

Ważna rola rodziców

Ponadto w leczeniu uzależnień młodzieży ogromną rolę odgrywają także rodzice i inni bliscy. Często problemy, jakie mają miejsce w rodzinie, przekładają się bowiem na ucieczkę młodego człowieka w alkohol. Terapia ma też na celu wyrobienie w nastolatku umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach oraz rozwiązywania problemów życiowych.

Alkohol nadal jest najczęściej używanym i nadużywanym przez młodzież środkiem odurzającym. Nierzadko rozpoczyna on drogę ku innym używkom, po które również sięgają młodzi ludzie. Dlatego problemy alkoholowe młodzieży powinny być jak najskuteczniej rozwiązywane, aby nie dochodziło do jeszcze gorszych konsekwencji związanych z różnymi innymi uzależnieniami.



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2019-03-05 |