24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Terapia rodzinna gratis! Darmowa konsultacja diagnostyczna z terapeutą! Zadzwoń!
image

Klinika odwykowa – jak wygląda odwyk dla młodzieży i jak znaleźć właściwy ośrodek?

22.09.19

Okres nastoletni to czas, kiedy młodzi ludzie dość odważnie eksperymentują z różnego rodzaju środkami odurzającymi. Nałogi, z którymi się zmagają, charakteryzują się jednak nieco inną specyfiką niż uzależnienia osób dorosłych. Przede wszystkim wywierają głębszy wpływ na psychikę, mogąc prowadzić do zaburzeń depresyjnych, a nawet do prób samobójczych. Jako specjaliści z Prywatnego Ośrodka Odwykowego dla Młodzieży OAZA podpowiadamy, jak rozpoznać nałóg u młodego człowieka, a także, czym kierować się przy wyborze kliniki leczenia uzależnień.

Zadzwoń i zapytaj o terapię w prywatnym ośrodku Oaza

Czym jest nałóg i jak rozpoznać, że ktoś jest uzależniony?

Uzależnienie to silne pragnienie przyjmowania ściśle określonych środków psychoaktywnych, ale nie tylko. Chociaż większości nałóg kojarzy się z alkoholizmem, czy narkomanią, trzeba pamiętać, że w obecnych czasach coraz częściej mamy do czynienia również z uzależnieniami behawioralnymi. Oznacza to, że uzależnić się można nie tylko od alkoholu, czy narkotyków, ale także od:
• robienia zakupów,
• komputera/gier komputerowych,
• Internetu,
• telefonu komórkowego.
Zanim zdecydujesz się wysłać nastolatka do ośrodka odwykowego dla młodzieży, warto też wiedzieć, w jaki sposób rozpoznać uzależnienie. Nie jest to łatwe, zwłaszcza że młody człowiek zazwyczaj jest ostatnią osobą, która myśli o sobie jako o nałogowcu. Dlatego bardzo ważną rolę w zaobserwowaniu faktów i wyciągnięciu wniosków odgrywa otoczenie. W przypadku uzależnienia od alkoholu, czy narkotyków, zwykle występują pewne objawy mogące wskazywać na problem. Młodzież odurzająca się środkami psychoaktywnymi może szybko przybierać lub tracić na wadze, mieć widoczne ślady ukłuć na rękach, przestać interesować się swoim wyglądem.
Inne objawy uzależnienia to:
• przekrwione spojówki,
• źrenice niereagujące na światło,
• powtarzające się krwawienia z nosa,
• problemy z koncentracją,
• trudności z nauką.

Na czym polega leczenie odwykowe małoletnich?

Terapia młodzieży wymaga innego podejścia niż w przypadku osób dorosłych. Odrębność ta jest związana przede wszystkim z faktem, że dorośli ponoszą pełną odpowiedzialność za swoje czyny i decyzje, natomiast w przypadku małoletnich jest to bardziej zawiła kwestia. Odwyk dla młodzieży rządzi się nieco innymi prawami, jednak jego cel jest taki sam – niesienie pomocy osobie uzależnionej w powrocie do normalnego, zdrowego funkcjonowania.
W przypadku uzależnienia od alkoholu, czy narkotyków, w pierwszej kolejności zawsze przeprowadzana jest detoksykacja, która pozwala na wyeliminowanie dolegliwości będących konsekwencją długotrwałego przyjmowania środków psychoaktywnych. Po odtruciu możliwa jest terapia, która jest podstawową formą leczenia większości nałogów. Ważną częścią odwyku dla młodzieży jest także tzw. readaptacja społeczna, która polega na ponownym przystosowaniu młodego człowieka do samodzielnego funkcjonowania w społeczeństwie.

Napisz do nas!

Jak wybrać ośrodek odwykowy dla młodzieży?

Obecnie wśród ośrodków odwykowych dla młodzieży znajdują się zarówno placówki otwarte, jak i zamknięte, które pomagają młodym ludziom wyjść z nałogu oraz rozpocząć nowe życie, w trzeźwości. Musisz jednak mieć świadomość, że sama klinika odwykowa to jeszcze nie wszystko. Ważny jest również profesjonalnie przeprowadzony odwyk od alkoholu, czy narkotykowy, dzięki któremu osoba uzależniona będzie mogła odzyskać kontrolę nad swoim życiem.
Jeśli chcesz ratować zdrowie i życie swojej pociechy, a równocześnie zależy Ci na dyskrecji, doskonałym wyborem będzie Prywatny Ośrodek Odwykowy dla Młodzieży OAZA. Miejsce to przede wszystkim wyróżnia fakt, że można w nim odbyć nie tylko dobrowolny odwyk alkoholowy. Zdając sobie sprawę, że młodzi ludzie coraz częściej zmagają się z nałogami behawioralnymi, nasza klinika proponuje także leczenie uzależnienia od Internetu, gier komputerowych, czy telefonu. Cena terapii każdorazowo jest dostosowywana do indywidualnych potrzeb nastolatka, natomiast jej czas trwania zależy w głównej mierze od ogólnego stanu zdrowia oraz chęci pacjenta.



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2019-09-22 | Ostatnia aktualizacja: 1 października 2019