24h/365 dni
Nie potrzebujesz skierowania
Zadzwoń - 24 godziny na dobę
Terapia rodzinna gratis! Darmowa konsultacja diagnostyczna z terapeutą! Zadzwoń!

Jak dopalacze działają na mózg

18.06.17

Dopalacze to mieszanki różnych substancji chemicznych i roślinnych, często zmienianych pod względem składu. Mimo iż opierają się na legalnych składnikach i sprzedawane są (dla ominięcia przepisów prawnych) jako produkty kolekcjonerskie, to jednak ich połączenie według różnych receptur może przynieść tragiczne w skutkach konsekwencje. Przyjmowanie dopalaczy zawsze wiąże się z narażeniem na utratę zdrowia lub życia. Tzw. nowe narkotyki są niezwykle niebezpiecznymi substancjami psychoaktywnymi, które silnie oddziałują na ośrodkowy układ nerwowy, czyli mózg. Łatwo jest je przedawkować, co w konsekwencji odbija się na zdrowiu psychicznym i fizycznym. Ze względu na rodzaj działania dzieli się je na trzy grupy:

  • pobudzające,
  • halucygenne,
  • uspokajające.

Taka mieszanka powoduje, że mózg mniej więcej w tym samym czasie otrzymuje zupełnie sprzeczne informacje.

Trwałe zmiany w mózgu

W przypadku młodego człowieka w okresie dojrzewania, u którego mózg cały czas się jeszcze rozwija, branie dopalaczy prowadzi do trwały zmian funkcji ośrodkowego układu nerwowego. Powodują one zaburzenia świadomości, a szczególnie niebezpieczne są wtedy, gdy przyjmowane są jednocześnie z innymi lekami, alkoholem czy narkotykami. Doprowadzają do zaburzeń w obrębie mózgu, a więc:

  • uszkadzają pamięć,
  • uszkadzają ośrodki mowy,
  • zaburzają koncentrację.

Dopalacze jako substancje o działaniu psychostymulującym, czyli podobnym do narkotyków, wywołują efekt halucynogenny i psychodeliczny. Uzależnienie od dopalaczy zwiększa zagrożenie wystąpieniem psychozy schizrofrenicznej. Znajdujące się w nich kannabinoidy na tym etapie rozwoju mogą sprzyjać pojawieniu się zespołów psychotycznych oraz zaburzeniom pamięci. Przekłada się to w następstwie na problemy z uczeniem się czy koncentracją.

 

Zaburzenia układu nagrody

Układ nagrody to bardzo ważne miejsce w mózgu. To dzięki niemu odczuwa się szczęście, radość, za co odpowiadają takie hormony jak serotonina i endorfina. Bodziec, jakim jest dopalacz zaburza jego prawidłowe działanie. Układ nagrody u każdego człowieka powoduje to, że szuka się rzeczy, które pozwolą mu osiągnąć przyjemność. Dlatego właśnie niektórzy wpadają w uzależnienia. W przypadku dopalaczy działa to podobnie. Najpierw nastolatek poszukuje źródła zaspokojenia przyjemności, jakim są dopalacze. A kiedy je znajdzie, uzyskuje satysfakcję z zaspokojenia potrzeby i obniża napięcie.

 

Zagrożenie dla siebie i innych

Objawy zażywania dopalaczy bardzo specyficzne. Substancje te najczęściej wywołują nienaturalną nadpobudliwość, euforię, zmienność nastroju – od radości po stany przygnębienia, depresyjne czy omamy. Bardzo często efektem zażycia dopalaczy jest również agresja. Młody człowiek może zrobić krzywdę nie tylko sobie, tracąc kontrolę nad własnym ciałem, ale również innym. Napady agresji, lękowe, paniki mieszają się z zagubieniem, uczuciem pustki, halucynacjami – słyszeniem i widzeniem czegoś, co tak naprawdę nie istnieje.

 

Zatrucie dopalaczami i uzależnienie od nich kontra specjalistyczna pomoc

Bóle głowy, nudności, ból w klatce piersiowej, zaburzenie ciśnienia tętniczego – to przykładowe objawy zatrucia dopalaczami. Zdarza się, że pojawia się także udar mózgu, śpiączka, zawał serca czy nawet zgon. Każdy organizm charakteryzuje bowiem inna reakcja na te substancje psychoaktywne.

W przypadku zatrucia dopalaczami osoba uzależniona od nich najpierw trafia do ośrodka zdrowia lub szpitala, gdzie usuwane są objawy. Kolejnym krokiem jest detoks po dopalaczach, czyli oczyszczenie organizmu z toksycznych substancji. Dopiero potem w ośrodku uzależnień dla młodzieży młody pacjent rozpoczyna odwyk. Sam proces leczenia jest złożony. Polega m.in. na tym, aby nauczyć się żyć w abstynencji. Terapia uzależnień młodzieży daje również szanse na to, aby nastolatek dowiedział się, jakie są efekty spożywania substancji psychoaktywnych, jak bardzo negatywnie mogą zmienić jego życie, że można poradzić sobie z różnymi trudnymi sytuacjami bez ucieczki do nich. Osoby uzależnione od dopalaczy podlegają też obserwacji pod kątem tego, w jakim są stanie psychicznym.

Ośrodek dla trudnej młodzieży taki jak nasz to miejsce, gdzie można szukać pomocy dla nastolatków, które są uzależnione od dopalaczy.  Warto pamiętać o tym, że z powodu częstych i silnych halucynacji zmiany, jakie zachodzą w mózgu, są nieodwracalne.



Autor: Zespół Oaza | Opublikowano: 2017-06-18 | Ostatnia aktualizacja: 8 lipca 2017