O autorytecie możemy mówić wtedy, gdy dana osoba jest szanowana, stanowi wzór do naśladowania, cieszy się uznaniem. Rola autorytetu rodzica jest nie do przecenienia w procesie rozwoju i wychowywaniu dziecka. Jak budować autorytet w oczach naszych maluchów? Odpowiedź jest prosta – wykorzystując właściwe, rozsądne metody wychowawcze.
Rodzic powinien dawać dziecku poczucie bezpieczeństwa i stabilności, a także poczucie własnej wartości. Dwa największe błędy w wychowywaniu dziecka, a w konsekwencji budowaniu autorytetu, to zbytnie pobłażanie oraz przesadzona surowość. Należy pamiętać, że pozwalanie dzieciom na wszystko, pobłażanie im to tylko z pozoru okazywanie miłości, troski i zainteresowania. Budując autorytet konieczne jest określenie granic, wyznaczanie nakazów, a także zakazów, jednak bez popadania w skrajność. Co ważne, dziecko musi mieć okazję zmierzenia się z przeciwnościami, porażkami. Chroniąc malucha przed trudnościami, tak naprawdę go krzywdzimy – w przyszłości będzie mu trudniej wejść w dorosłe, dojrzałe życie.
Dzieci muszą wiedzieć, jakie są nasze – rodziców – oczekiwania oraz mieć świadomość, jakie obowiązują zasady i reguły, a także, z jakimi konsekwencjami wiąże się ich nieprzestrzeganie. W ramach wyznaczonych granic dzieci poznają świat, uczą się, a podstawowym, fundamentalnym źródłem wiedzy o świecie i życiu, czyli autorytetem, są rodzice. Dziecko musi mieć świadomość, kto podejmuje w rodzinie decyzje, a także na kim spoczywa odpowiedzialność za wszelkie decyzje podjęte. Rodzic powinien dać dziecku swobodę, ale w zakresie wyznaczonym przez wspomniane granice. Dziecko musi w rodzicach czuć oparcie, bo tylko wtedy można zbudować relację bazującą na wzajemnym zaufaniu.
Ważne jest budowanie dobrych relacji z dzieckiem od pierwszych chwil życia. Maluch powinien aktywnie brać udział w życiu rodzinnym. Wspólna zabawa, gotowanie, sprzątanie zacieśnia relacje pomiędzy domownikami. Z jednej strony rodzic powinien być dla dziecka partnerem, kompanem, z drugiej strony powinien uczyć malucha samokontroli i samodyscypliny. Rodzice są niezaprzeczalnym wzorem dla dzieci. Warto więc pamiętać, że to, w jaki sposób małżonkowie odnoszą się do siebie nawzajem, ma kluczową rolę w budowaniu autorytetu.
Budując autorytet w oczach dziecka, postawmy na:
okazywanie uczuć,
konsekwencję w wychowywaniu,
pochwały motywujące do działania,
równowagę pomiędzy przesadzoną ochroną, a dużymi wymaganiami.
Nie ma mowy o budowaniu autorytetu w przypadku rodziców, którzy ciągle krytykują dziecko, lekceważą jego prawa, nie poświęcają mu wystarczającej ilości czasu, zaniedbują je, nie okazują uczuć, przesadnie je chronią lub przesadnie dużo wymagają.
Podczas pierwszych lat życia dziecka, każdy z rodziców jest dla niego bezwzględnym autorytetem. W późniejszym okresie autorytety te zostają wystawione na próbę – pod wpływem kontaktów z koleżankami i kolegami czy nauczycielami. Jednak, jeżeli relacje pomiędzy rodzicami i dzieckiem opierają się na życzliwości, wzajemnym szacunku, zaufaniu, nie ma obaw, że autorytet straci na znaczeniu, a wręcz przeciwnie – będzie się umacniał